AJO 34 grudzień 2015 r.

Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego dziecka niepełnosprawnego

Gmina, której mieszkańcem jest dziecko niepełnosprawne, nie ma obowiązku zwrotu kosztów jego wychowania przedszkolnego gminie, na której terenie ma siedzibę przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, ponieważ gmina ta otrzymuje subwencję na dziecko niepełnosprawne. Gmina prowadząca przedszkole powinna wystąpić z wnioskiem o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej.

Znamy wysokość współczynnika urlopowego na 2016 rok

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w momencie rozwiązania stosunku pracy ekwiwalent pieniężny. Sposób jego obliczania został określony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Zmiany w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej już od stycznia 2016 roku

Będą zmiany w zakresie struktury stanowisk pracowników placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym i komisji egzaminacyjnych oraz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego w szkołach i placówkach oświatowych. Minister pracy i polityki społecznej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami.

AJO 33 listopad 2015 r.

Tylko czynny nauczyciel ma prawo do świadczenia kompensacyjnego

Osoba starająca się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi mieć status nauczyciela w chwili składania wniosku. Zatem nie może przed złożeniem tego wniosku rozwiązać nauczycielskiego stosunku pracy. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy.

Resort finansów dodał nowy rozdział w klasyfikacji jednostek oświatowych

Od 1 stycznia 2016 r. jednostki oświatowe będą stosować nowe przepisy dotyczące klasyfikacji budżetowej. Jednak już teraz powinny zapoznać się ze zmianami, które są niezbędne do opracowania projektu ustawy budżetowej oraz projektów uchwał budżetowych na 2016 rok. W rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji wprowadzono zmiany dotyczące m.in. rozdziałów, objaśnień oraz nowych paragrafów.

Przełomowy wyrok TSUE: Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności. Tak orzekł 29 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

AJO 32 październik 2015 r.

Zwolnienie lekarskie wykraczające poza okres trwania umowy należy ująć w świadectwie pracy w ograniczonym zakresie

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w przedszkolu na podstawie umowy na czas zastępstwa przebywała na długotrwałym zwolnieniu. Umowa o pracę zakończyła się w związku z powrotem zastępowanej pracownicy 31 lipca 2015 r. Nauczycielka przez okres zastępstwa przebywała na zwolnieniu lekarskim do 29 lipca 2015 r. W dniu 30 lipca 2015 r. dostarczyła kolejne zwolnienie od 30 lipca do 26 sierpnia 2015 r. Czy w świadectwie pracy w pkt 10 wykazujemy nieobecność od 30 lipca do 26 sierpnia 2015 r., czy od 30 do 31 lipca 2015 r.?

Zwiększenie i zmniejszenie funduszu jednostki należy ująć na koncie 800

Ewidencja funduszy jednostki oświatowej oraz rocznego wyniku finansowego jest dokonywana na kontach zespołu 8 Fundusze, rezerwy i wynik finansowy.

Zasiłek macierzyński także dla samotnego pracownika-ojca

Nowelizacja Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dają prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownikowi-ojcu, w sytuacji gdy matka dziecka umrze, porzuci dziecko lub nie będzie w stanie sprawować nad nim opieki.

AJO 31 wrzesień 2015

Wymiar czasu pracy pracownika nie ma znaczenia przy obliczaniu wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca

Pytanie: Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia chorobowego oraz wynagrodzenia za pracę pracownika niepedagogicznego zatrudnionego na 1/2 etatu. Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, pracuje 3 dni w tygodniu. W połowie miesiąca dostarczył zwolnienie lekarskie na 1 dzień. Czy jest różnica w metodyce wyliczania wynagrodzeń za przepracowaną część miesiąca?

Wydatki z tytułu wykonania dokumentacji oceny ryzyka zawodowego należy rozliczyć jako zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii

Pytanie: W którym paragrafie powinno księgować się wykonanie dokumentacji oceny ryzyka zawodowego bhp? Czy właściwy będzie § 4390, czy może 4300?

W szkole powinien znajdować się regulamin korzystania ze stołówki

Pytanie: Jakie wymagania bhp powinna spełniać szkolna stołówka i kuchnia?

AJO 30 sierpień 2015

Wyznaczanie celów i zadań w ramach kontroli zarządczej w szkole

Aby skutecznie zarządzać placówką, dyrektor szkoły musi w odpowiedni sposób określać dla niej cele i zadania. Niezwykle istotne jest przy tym, by wyznaczyć także mierniki ich realizacji, aby po ich ukończeniu uzyskać odpowiedź, czy działania podejmowane przez szkołę przynoszą zamierzone efekty.

Ujmując w księgach rachunkowych jednostek oświatowych zyski nadzwyczajne, należy uwzględniać zasadę ostrożności

Zyski nadzwyczajne są integralnym elementem prowadzonej działalności przez jednostkę oświatową. Wpływają na osiągnięty przez nią wynik finansowy. Zyski nadzwyczajne wyrażają wzrost środków gospodarczych jednostki, któremu nie towarzyszy zaangażowanie środków, w tym m.in. pieniężnych czy też np. zobowiązań jednostki.

Przepisy nie przewidują konieczności tłumaczenia zagranicznych dokumentów delegacyjnych na język polski

Pytanie: Nauczyciel wyjechał wraz z uczniem na międzynarodowy konkurs muzyczny do Niemiec. Po powrocie przedłożył fakturę za nocleg oraz wyżywienie wystawioną w języku niemieckim. Czy szkoła ma obowiązek zlecić przetłumaczenie faktury na język polski w celu rozliczenia delegacji?

AJO 29 lipiec 2015

Wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciel może złożyć także w czasie usprawiedliwionej nieobecności

Pytanie: Nauczycielka przebywa na urlopie uzupełniającym. Czy w czasie jego trwania może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na następny stopień awansu zawodowego?

W przypadku wyłączenia szkoły z zespołu organ prowadzący ma swobodę decydowania i nie jest zobowiązany inicjować żadnych konsultacji

Ustawa o systemie oświaty nie wskazuje na konieczność podjęcia wcześniejszej uchwały o wyłączeniu szkoły z zespołu szkół – przed podjęciem uchwały o zamiarze jej likwidacji. Procedura likwidacji szkoły może być zatem prowadzona równolegle z procedurą wyłączenia tej szkoły z zespołu bądź rozwiązania zespołu.

System kontroli zarządczej jednostki oświatowe mogą oprzeć na istniejącej już dokumentacji

Szkoły i przedszkola publiczne mają obowiązek realizowania systemu kontroli zarządczej. Jest ona pojęciem szerszym od kontroli finansów. Jej głównym zadaniem jest wyznaczenie i realizacja celów jednostki. Jako instrument prawny wprowadzony przez ustawodawcę ma zmierzać do osiągania jak najlepszych wyników, jednocześnie korygując i skutecznie eliminując nieprawidłowości pracy placówki.

AJO 28 czerwiec 2015

Zasiłek szkolny może być przyznany kilka razy w roku

Rada gminy nie może określić w drodze uchwały, że zasiłek szkolny może być przyznany tylko dwa razy w stosunku do jednego zdarzenia losowego. Takie postanowienie jest sprzeczne z ustawą o systemie oświaty.

Zasady udzielania pomocy w ramach „Wyprawki szkolnej” na rok 2015/2016

Do 770 zł będą mogli otrzymać uczniowie w ramach realizacji rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2015 roku. Decyzję o przyznaniu pomocy podejmuje dyrektor szkoły po analizie wniosków opiekunów, danych od wójta oraz lokalnych uwarunkowań ekonomicznych.

Zasady naliczania i wypłaty nagród jubileuszowych oraz dodatku stażowego

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu do niej prawa. Przepisy nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem „niezwłocznie”, warto zatem dookreślić to w wewnętrznym regulaminie, np. jako termin wypłaty najbliższego wynagrodzenia miesięcznego po nabyciu prawa do nagrody jubileuszowej. Problemową kwestią może być także wypłata dodatku stażowego po uzupełnieniu dokumentacji przez pracownika.

SJO 07 kwiecień-czerwiec 2015

Większość świadczeń wypłacanych z ZFŚS jest zwolniona z podatku dochodowego

Świadczenia socjalne są przychodem pracownika. Większość z nich podlega jednak zwolnieniu z podatku dochodowego. Mogą być zwolnione całkowicie lub do kwoty wymienionej w ustawie o PIT.

Umorzenie pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy traktować jako świadczenie wynikające z wcześniejszego stosunku pracy

Pytanie: Nauczyciel emeryt, któremu w ubiegłym roku udzielono pożyczki na cele mieszkaniowe, zwrócił się z wnioskiem o umorzenie niespłaconej kwoty w związku z zaistniałą sytuacją losową. Czy w przypadku umorzenia należy naliczyć podatek? Co w przypadku gdy umorzenie pożyczki będzie związane ze śmiercią pożyczkobiorcy?

Sposób przyznawania poszczególnych świadczeń warto uszczegółowić w regulaminie

Prawo do otrzymania świadczenia urlopowego nie pozbawia nauczycieli możliwości korzystania z innych świadczeń – przewidzianych dla pracowników niebędących nauczycielami. Nauczyciel może otrzymać również dofinansowanie do wypoczynku, pożyczkę lub zapomogę z funduszu jako świadczenie o charakterze socjalnym, przyznawane na bazie kryteriów wskazanych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

AJO 25 marzec 2015

Wyposażenie placu zabaw może być sfinansowane z dotacji samorządowej

Urządzenia takie jak zjeżdżalnia, karuzela, piaskownica czy też drabinki i równoważnia są urządzeniami rekreacyjno-sportowymi. Wyposażenie w nie placu zabaw jednostka oświatowa może zatem sfinansować z dotacji samorządowej.

Wynagrodzenie egzaminatorów uczestniczących w sprawdzaniu i ocenianiu tegorocznego egzaminu gimnazjalnego będzie obliczane na nowych zasadach

W związku z wprowadzeniem systemu e-oceniania podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych z matematyki na egzaminie gimnazjalnym, zmienią się zasady wynagradzania egzaminatorów. Praca takiej osoby zostanie wyceniona według liczby sprawdzonych zadań, a nie całego arkusza.

Wydatek na przedłużenie licencji na program antywirusowy jednostki oświatowe powinny kwalifikować w § 430 "Zakup usług pozostałych"

Pytanie: Placówka przedłużyła licencję na przedłużenie programu antywirusowego NOD używanego w jednostce. W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej - 430 czy 421 - zaksięgować tego rodzaju wydatek?

SJO 06 - styczeń-marzec 2015

Wydatkiem strukturalnym mogą być wyłącznie środki krajowe

Klasyfikując dane wydatki jako strukturalne, należy pamiętać, że mogą to być wyłącznie środki pochodzące z budżetów krajowych. Mogą być nimi więc wkłady na realizację projektów współfinansowanych ze środków UE, ale także wydatki na realizację zadań, na które można było uzyskać dofinansowanie unijne. Dane kwoty muszą też być faktycznie wypłacone. Powinny też służyć rozwojowi jednostki.