Większość świadczeń wypłacanych z ZFŚS jest zwolniona z podatku dochodowego
Świadczenia socjalne są przychodem pracownika. Większość z nich podlega jednak zwolnieniu z podatku dochodowego. Mogą być zwolnione całkowicie lub do kwoty wymienionej w ustawie o PIT.
Umorzenie pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy traktować jako świadczenie wynikające z wcześniejszego stosunku pracy
Pytanie: Nauczyciel emeryt, któremu w ubiegłym roku udzielono pożyczki na cele mieszkaniowe, zwrócił się z wnioskiem o umorzenie niespłaconej kwoty w związku z zaistniałą sytuacją losową. Czy w przypadku umorzenia należy naliczyć podatek? Co w przypadku gdy umorzenie pożyczki będzie związane ze śmiercią pożyczkobiorcy?
Sposób przyznawania poszczególnych świadczeń warto uszczegółowić w regulaminie
Prawo do otrzymania świadczenia urlopowego nie pozbawia nauczycieli możliwości korzystania z innych świadczeń – przewidzianych dla pracowników niebędących nauczycielami. Nauczyciel może otrzymać również dofinansowanie do wypoczynku, pożyczkę lub zapomogę z funduszu jako świadczenie o charakterze socjalnym, przyznawane na bazie kryteriów wskazanych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Przeciętną liczbę osób zatrudnionych w poszczególnych miesiącach można obliczyć za pomocą metod używanych w statystyce
W placówkach oświatowych odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli tworzy się na podstawie 110% kwoty bazowej wskazanej w ustawie budżetowej obowiązującej 1 stycznia danego roku. Kwotę tę mnoży się przez planowaną w danym roku liczbę nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć, z przeliczeniem ich na pełny wymiar. Z końcem roku pracodawca powinien dokonać korekty naliczonego odpisu podstawowego.
Postanowienia regulaminu funduszu socjalnego powinny zaakceptować związki zawodowe
Rolą związków zawodowych jest zajęcie stanowiska w sprawie przedstawionego do uzgodnień projektu regulaminu ZFŚS. Organizacje związkowe, zajmując wspólnie uzgodnione stanowisko, mogą przyjąć lub odrzucić przedstawione propozycje.
Pomoc od pracodawcy w postaci przekazania świadczenia rzeczowego podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych do 380 zł w ciągu roku
Pytanie: Pracownik obsługi przedszkola zwrócił się z prośbą o przyznanie pomocy z funduszu socjalnego na zakup opału. Prośbę swoją motywował trudną sytuacją materialną. Pracodawca po przeanalizowaniu wniosku wyraził zgodę na przyznanie pomocy. Czy kupiwszy opał, a następnie przekazawszy go pracownikowi, należy odprowadzić podatek? Jak dokonać ewidencji tego zdarzenia?
Omyłkowo wypłacone świadczenie z ZFŚS powinno być zwrócone pracodawcy
Pytanie: Omyłkowo, wbrew regulaminowi ZFŚS, w szkole wypłacono świadczenie z ZFŚS emerytowi, który nie złożył wymaganego oświadczenia o dochodzie. Czy można żądać zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia z funduszu socjalnego? Emeryt odmawia zwrotu.