Zasiłek szkolny może być przyznany kilka razy w roku
Rada gminy nie może określić w drodze uchwały, że zasiłek szkolny może być przyznany tylko dwa razy w stosunku do jednego zdarzenia losowego. Takie postanowienie jest sprzeczne z ustawą o systemie oświaty.
Zasady udzielania pomocy w ramach „Wyprawki szkolnej” na rok 2015/2016
Do 770 zł będą mogli otrzymać uczniowie w ramach realizacji rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2015 roku. Decyzję o przyznaniu pomocy podejmuje dyrektor szkoły po analizie wniosków opiekunów, danych od wójta oraz lokalnych uwarunkowań ekonomicznych.
Zasady naliczania i wypłaty nagród jubileuszowych oraz dodatku stażowego
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu do niej prawa. Przepisy nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem „niezwłocznie”, warto zatem dookreślić to w wewnętrznym regulaminie, np. jako termin wypłaty najbliższego wynagrodzenia miesięcznego po nabyciu prawa do nagrody jubileuszowej. Problemową kwestią może być także wypłata dodatku stażowego po uzupełnieniu dokumentacji przez pracownika.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe należne nauczycielowi nie przysługuje za dni opieki nad chorym dzieckiem
Pytanie: Nauczyciel korzysta ze zwolnienia od pracy w związku z chorobą dziecka. Czy w takim przypadku zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe?
Wykazanie ryczałtu samochodowego wymaga wyraźnego udokumentowania prawa pracownika do korzystania z auta służbowego do celów prywatnych
Aby można było wykazać przychód pracownika jednostki z tytułu używania służbowego auta do celów prywatnych, przysługiwanie prawa do takiego korzystania musi wynikać wprost z wyraźnego oświadczenia woli pracodawcy. Kierownik może to zrobić indywidualnie lub też w akcie zakładowego prawa pracy, którego znajomość pracownicy poświadczą podpisem.
Wydatki zaplanowane na wydzielonym rachunku przedszkola nie mają wpływu na wysokość dotacji z budżetu samorządu terytorialnego
Przy wyliczaniu wydatków bieżących do celów obliczania dotacji oświatowej nie należy brać pod uwagę wydatków zaplanowanych na wydzielonym rachunku dochodów własnych – twierdzi katowicka RIO.
Wydatki na legitymacje nauczycielskie jednostka oświatowa powinna ująć w § 421 lub 430, w zależności od sposobu ich nabycia
Pytanie: Szkoła publiczna otrzymała fakturę za legitymacje służbowe nauczycieli. Zapłata nastąpi z budżetu szkoły. Czy szkoła ma obowiązek pobrać od nauczycieli (np. przez potrącenie z listy płac) opłaty za wydanie legitymacji? Do którego paragrafu należy zakwalifikować ten wydatek?
W sprawozdaniu Rb-27S, w kolumnie „Należności” jednostki należące do sektora finansów publicznych nie prezentują należności długoterminowych
Nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej z kwietnia 2105 roku pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że w sprawozdaniu Rb-27S, w kolumnie „Należności” nie prezentuje się należności długoterminowych.
Problem obowiązku zatrudniania głównego księgowego jednostki oświatowej na etat wciąż nie jest rozwiązany
W celu wykonywania ustawowych zadań organy prowadzące szkoły mogą organizować wspólną obsługę administracyjną i finansową. Z drugiej strony, ustawa o finansach publicznych wymaga zatrudnienia głównego księgowego. Dostępne stanowiska prawne, opinie i orzeczenia sądowo-administracyjne nie rozstrzygają w sposób jednoznaczny o konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej. Nowelizacja mająca rozwiązać sporne kwestie w tym zakresie utknęła w Sejmie.
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »