Wyznaczanie celów i zadań w ramach kontroli zarządczej w szkole

Aby skutecznie zarządzać placówką, dyrektor szkoły musi w odpowiedni sposób określać dla niej cele i zadania. Niezwykle istotne jest przy tym, by wyznaczyć także mierniki ich realizacji, aby po ich ukończeniu uzyskać odpowiedź, czy działania podejmowane przez szkołę przynoszą zamierzone efekty.

Ujmując w księgach rachunkowych jednostek oświatowych zyski nadzwyczajne, należy uwzględniać zasadę ostrożności

Zyski nadzwyczajne są integralnym elementem prowadzonej działalności przez jednostkę oświatową. Wpływają na osiągnięty przez nią wynik finansowy. Zyski nadzwyczajne wyrażają wzrost środków gospodarczych jednostki, któremu nie towarzyszy zaangażowanie środków, w tym m.in. pieniężnych czy też np. zobowiązań jednostki.

Przepisy nie przewidują konieczności tłumaczenia zagranicznych dokumentów delegacyjnych na język polski

Pytanie: Nauczyciel wyjechał wraz z uczniem na międzynarodowy konkurs muzyczny do Niemiec. Po powrocie przedłożył fakturę za nocleg oraz wyżywienie wystawioną w języku niemieckim. Czy szkoła ma obowiązek zlecić przetłumaczenie faktury na język polski w celu rozliczenia delegacji?

Przekazanie odpisu na ZFŚS z opóźnieniem powoduje konieczność wykazania wydatków w sprawozdaniu Rb-28S w kolejnym miesiącu

Pytanie: Jednostka przekazała odpis na konto socjalne dzień po ustawowym terminie. Gmina twierdzi, że kwota ta powinna zostać wykazana zatem w Rb-28S poprzedniego miesiąca. W jaki sposób dokonać korekty?

Obowiązują już nowe, bardziej przejrzyste wzory wniosków o interpretację prawa podatkowego

Od lipca 2015 roku obowiązują dwa nowe rozporządzenia modyfikujące dotychczasowe zasady wydawania interpretacji przepisów podatkowych. Zmienił się m.in. wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wzór ORD-IN zawiera aktualnie jaśniejsze i przystępniejsze objaśnienia wspomagające podatników w jego wypełnianiu.

Niższe ceny maksymalne za mleko dostarczane do szkół i przedszkoli

Od 1 września 2015 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół. W porównaniu z poprzednim rokiem w większości przypadków maksymalne ceny mleka i ich wyrobów uległy zmniejszeniu.