Wymiar czasu pracy pracownika nie ma znaczenia przy obliczaniu wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca

Pytanie: Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia chorobowego oraz wynagrodzenia za pracę pracownika niepedagogicznego zatrudnionego na 1/2 etatu. Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, pracuje 3 dni w tygodniu. W połowie miesiąca dostarczył zwolnienie lekarskie na 1 dzień. Czy jest różnica w metodyce wyliczania wynagrodzeń za przepracowaną część miesiąca?

Wydatki z tytułu wykonania dokumentacji oceny ryzyka zawodowego należy rozliczyć jako zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii

Pytanie: W którym paragrafie powinno księgować się wykonanie dokumentacji oceny ryzyka zawodowego bhp? Czy właściwy będzie § 4390, czy może 4300?

W szkole powinien znajdować się regulamin korzystania ze stołówki

Pytanie: Jakie wymagania bhp powinna spełniać szkolna stołówka i kuchnia?

W części C akt osobowych pracodawca przechowuje porozumienie o niewypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop

Pytanie: Czy porozumienie dotyczące urlopu, który przechodzi na umowę na czas nieokreślony (świadectwo pracy wystawiane 24 miesiące po zatrudnieniu na okres próbny lub określony), należy przechowywać w części C akt osobowych?

Środki przejęte po zlikwidowanej jednostce oświatowej szkoła powinna zaksięgować przy użyciu kont 135 oraz 851

Pytanie: Jednostka przejęła część pracowników ze zlikwidowanej szkoły. Gmina przekazała niewykorzystane środki ZFŚS po zlikwidowanej placówce w kwocie 2.800 zł. Jakich należy dokonać księgowań?

Przychody uzyskiwane przez osobę fizyczną z prowadzenia przedszkola niepublicznego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Prowadzenie niepublicznej szkoły lub placówki nie jest działalnością gospodarczą jedynie w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Do celów podatkowych przychody z takiej aktywności należy jednak traktować jako te osiągane z działalności gospodarczej. Podatnikiem będzie tu organ prowadzący, a nie sama szkoła.

Oryginał dokumentu potwierdzającego spełnienie parametrów wymaganych w siwz musi być podpisany własnoręcznie

Pytanie: Zamawiająca jednostka wezwała wykonawcę do uzupełnienia dokumentów zawierających informacje potwierdzające spełnienie parametrów wymaganych w siwz dla produktów zaproponowanych w ofercie. Wykonawca uzupełnił dokumenty w wyznaczonym terminie. Niestety niektóre z nich zawierają jedynie pieczątkę firmową oraz imienną wykonawcy. Nie zostały natomiast podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentacji oferenta. Inne odnoszące się do jednej pozycji, ale składające się z kilku stron zostały podpisane na jednej stronie. Termin na dokonanie czynności uzupełnienia dokumentów upłynął. Czy zamawiający powinien wykluczyć wykonawcę z postępowania?