Wyposażenie placu zabaw może być sfinansowane z dotacji samorządowej
Urządzenia takie jak zjeżdżalnia, karuzela, piaskownica czy też drabinki i równoważnia są urządzeniami rekreacyjno-sportowymi. Wyposażenie w nie placu zabaw jednostka oświatowa może zatem sfinansować z dotacji samorządowej.
Wynagrodzenie egzaminatorów uczestniczących w sprawdzaniu i ocenianiu tegorocznego egzaminu gimnazjalnego będzie obliczane na nowych zasadach
W związku z wprowadzeniem systemu e-oceniania podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych z matematyki na egzaminie gimnazjalnym, zmienią się zasady wynagradzania egzaminatorów. Praca takiej osoby zostanie wyceniona według liczby sprawdzonych zadań, a nie całego arkusza.
Wydatek na przedłużenie licencji na program antywirusowy jednostki oświatowe powinny kwalifikować w § 430 "Zakup usług pozostałych"
Pytanie: Placówka przedłużyła licencję na przedłużenie programu antywirusowego NOD używanego w jednostce. W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej - 430 czy 421 - zaksięgować tego rodzaju wydatek?
Wielkość środków na pomoc dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej rada powiatu może uchwalić jedynie w formie uchwały dotyczącej budżetu
Kwestie dotyczące wysokości środków finansowych przeznaczonych na pomoc dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej powinny być określone w uchwale dotyczącej budżetu. Zawarcie takich postanowień w uchwale zwykłej - dotyczącej rodzajów świadczeń oraz sposobu ich przyznawania - jest naruszeniem prawa.
Szkoła musi zadbać o udokumentowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych
Przepis, zgodnie z którym do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym, ma charakter bezwzględny. Nie ma tu znaczenia, że do działu księgowości jednostki oświatowej nie wpłynęły odpowiednie dokumenty.
Sposób ewidencji darowizny o niskiej wartości oraz pomocy dydaktycznych zależy od uregulowań zawartych w polityce rachunkowości szkoły
Pytanie: Szkoła otrzymuje od podmiotów zewnętrznych (rodzice, spółki, osoby fizyczne) darowizny rzeczowe w postaci sprzętów oraz pomocy naukowych. W jaki sposób rozliczyć związane z tym operacje gospodarcze?
Przy ustalaniu prawa do trzynastki asystenta nauczyciela nie ma zastosowania wyjątek dotyczący zatrudnienia zgodnie z organizacją roku szkolnego
Pytanie: W 2014 roku szkoła zatrudniła asystenta nauczyciela. Jak należy go traktować, badając prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego - jak nauczyciela czy jak pracownika niepedagogicznego?
Przejście na emeryturę pracownika powoduje uznanie jego prawa do trzynastki nawet w przypadku przebywania na długotrwałym zwolnieniu
Pytanie: W 2014 roku pracownik niepedagogiczny pracował efektywnie od 1 stycznia do 13 marca. Następnie od 14 marca do 4 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 5 do 27 kwietnia znów pracował, a od 28 kwietnia do 17 października ponownie skorzystał ze zwolnienia. Z końcem listopada odszedł na emeryturę. Czy w związku z tym, że pracownik był łącznie na zwolnieniu przez 195 dni, ale odszedł na emeryturę na mocy porozumienia stron, nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Przedawnione należności powinny być odpisane z ksiąg jednostki budżetowej, nawet jeżeli podmiot nadrzędny nie widzi ku temu podstaw
Pytanie: W ewidencji księgowej jednostki widnieją bardzo stare należności. Kierownik zdecydował, że będzie dochodził zwrotu należności na drodze sądowej tylko trzy lata wstecz, ponieważ starsze uległy przedawnieniu. Przedstawiciele jednostki nadrzędnej uznali, że nie ma podstaw do wyksięgowania starszych należności, ponieważ nie ma decyzji sądu o ich przedawnieniu. Co zrobić w takim przypadku, aby podanie do sądu przeterminowanych należności nie zostało uznane za wydatek nieuzasadniony?
Problem braku wykształcenia najodpowiedniejszej osoby do zastąpienia pracownika można rozwiązać przez czasowe zwiększenie zakresu obowiązków
Pytanie: Z uwagi na przebywanie kierownika działu gospodarczego na długotrwałym zwolnieniu zaistniała potrzeba zastąpienia go w pełnieniu obowiązków. Pracownik, który najbardziej się do tego nadaje, nie ma jednak wyższego wykształcenia. Czy taka osoba może zastępować kierownika lub pełnić jego obowiązki podczas nieobecności? Jeśli tak, to jaki dokument należy sporządzić ?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »