Zwrot kosztów dowożenia dziecka do przedszkola podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i wymaga wystawienia PIT-8C

Pytanie: Wójt gminy podpisał umowę o zwrot kosztów przejazdu do przedszkola dziecka oraz jego opiekuna prywatnym samochodem. Czy kwoty takie należy opodatkować oraz potraktować jako podstawę składek na ubezpieczenie zdrowotne?

ZNP nie zgadza się na likwidację dodatku wiejskiego

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się ze stanowiskiem ministerstwa edukacji w sprawie likwidacji dodatku wiejskiego. Zdaniem ZNP,  każda próba obniżenia wynagrodzeń nauczycieli wpłynie niekorzystnie na rangę społeczną zawodu nauczyciela.

Zasady korygowania błędów rachunkowych należy określić w polityce rachunkowości

Sposób korygowania pomyłek w zapisach księgowych zależy od istotności błędu oraz tego, w którym momencie zostały wykryte. W przypadku publicznych jednostek oświatowych i wychowawczych problemową kwestią jest możliwość stosowania przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących poprawiania danych sprawozdawczych. Z jednej strony kierownik może bowiem dowolnie kształtować zasady dokonywania korekt w polityce rachunkowości, z drugiej - ustawa o rachunkowości zakazuje stosowania niektórych jej regulacji przez jednostki budżetowe.

Za dzień, w którym nauczyciel faktycznie wykonywał pracę, należy się wynagrodzenie mimo posiadania zwolnienia lekarskiego

Pytanie: Nauczyciel zgłosił się do szpitala na planowany zabieg w godzinach popołudniowych - w dniu, w którym był obecny w pracy i przeprowadził zajęcia z uczniami. Dostarczył zwolnienie lekarskie na kilka kolejnych dni (w tym dzień, w którym pracował, oznaczony jako zwolnienie szpitalne). Czy za dzień, w którym pedagog faktycznie pracował, należy mu się wynagrodzenie?

Wydatki na leki i opatrunki do apteczki szkolnej jednostki oświatowe powinny klasyfikować w § 421 "Zakup materiałów i wyposażenia"

Pytanie: Szkoła podstawowa nabywa leki oraz środki opatrunkowe do gabinetu pielęgniarki. Z którego paragrafu klasyfikacji budżetowej można zrealizować taki zakup? Czy właściwy będzie tu § 423?

Uchwały rady pedagogicznej - zasady podejmowania, tworzenia oraz sprawy, których dotyczą

Rada pedagogiczna, jako organ kolegialny, wszystkie swoje decyzje podejmuje w formie uchwał. Każda uchwała musi być poparta odpowiednią podstawą prawną, która uprawnia radę pedagogiczną do zajęcia stanowiska w danej sprawie. Poznaj 59 powodów podjęcia uchwały przez radę pedagogiczną.