Zapłatę abonamentu RTV można udokumentować wyciągiem bankowym

Pytanie: Samorządowa jednostka oświatowa otrzymała potwierdzenie zapłaty abonamentu RTV na wyciągu bankowym. Czy jest to wystarczający dokument do ujęcia tego rodzaju kosztu w księgach rachunkowych? Jak zaksięgować tego rodzaju operację gospodarczą?

Zakup kawy może być sfinansowany z dotacji, jeśli będzie spożywana podczas spotkań z rodzicami, na których omawia się kwestie wychowawcze

Analizując, czy dany wydatek jednostki oświatowej może zostać sfinansowany z dotacji oświatowej, należy każdorazowo z osobna badać, czy jest ponoszony na realizację zadań w zakresie kształcenia, wychowania lub opieki. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu artykułów spożywczych.

Wartość bezpłatnego wyżywienia kucharki podlega opodatkowaniu PIT

Pytanie: Kucharka otrzymuje przychód z tytułu korzystania z bezpłatnego wyżywienia. Jak należy rozliczyć pod kątem podatkowym oraz księgowym tego rodzaju zdarzenie?

Środki trwałe otrzymane nieodpłatnie w użyczenie szkoła powinna ująć w ewidencji pozabilansowej

Pytanie: Szkoła ponadgimnazjalna otrzymała nieodpłatnie w użyczenie sprzęt komputerowy oraz wyposażenie sali komputerowej na okres 5 lat. Do każdego przekazanego składnika majątku została dołączona karta środka trwałego. Zgodnie z zawartą umową szkoła ma obowiązek sporządzić dokumentację księgową potwierdzającą wprowadzenie otrzymanego sprzętu do ewidencji środków trwałych w ujęciu ilościowo-wartościowym. Jak powinna wyglądać taka dokumentacja i jakich zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych szkoły?

Skontrum w bibliotekach szkolnych może być stosowane jedynie pomocniczo

Dla bibliotek szkolnych nie ustanowiono odrębnych zasad inwentaryzowania księgozbiorów, dlatego też należy w tym zakresie stosować zasady ogólne przewidziane w ustawie o rachunkowości. Nie ma także przeszkód do stosowania przez szkoły tzw. skontrum, jednak nie może ono zastąpić spisu z natury określonego w prawie bilansowym.

Resort edukacji radzi, jak stosować przepisy o dotowaniu placówek

Dotacje dla jednostek oświatowych są przekazywane na rachunek bankowy placówki w 12 częściach. Zdaniem resortu edukacji nie muszą być one równe, ich wysokość zależy bowiem od zmiennych czynników.