Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego dziecka niepełnosprawnego

Gmina, której mieszkańcem jest dziecko niepełnosprawne, nie ma obowiązku zwrotu kosztów jego wychowania przedszkolnego gminie, na której terenie ma siedzibę przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, ponieważ gmina ta otrzymuje subwencję na dziecko niepełnosprawne. Gmina prowadząca przedszkole powinna wystąpić z wnioskiem o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej.

Znamy wysokość współczynnika urlopowego na 2016 rok

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w momencie rozwiązania stosunku pracy ekwiwalent pieniężny. Sposób jego obliczania został określony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Zmiany w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej już od stycznia 2016 roku

Będą zmiany w zakresie struktury stanowisk pracowników placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym i komisji egzaminacyjnych oraz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego w szkołach i placówkach oświatowych. Minister pracy i polityki społecznej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami.

Zmiana kwalifikacji poniesionych nakładów z ulepszenia na remont wymaga korekty

Pytanie: Jednostka dokonała w budynku stanowiącym siedzibę jednostki (ujętym na koncie 011) wymiany zniszczonej powierzchni podłogi (klepka drewniana) na nową klepkę. Jednostka poniesione nakłady potraktowała jako ulepszenie środka trwałego i w związku z tym dokonała zwiększenia wartości środka trwałego. Po trzech miesiącach jednostka stwierdziła, że popełniła błąd, gdyż nakłady poniesione na wymianę podłogi powinna potraktować jako remont, ponieważ przedmiotowa wymiana miała związek z normalnym zużyciem w toku eksploatacji. Jak skorygować uprzednio zewidencjonowane nakłady?

Zakup materiałów związanych z egzaminem praktycznym potwierdzającym kwalifikacje można ująć w § 424 klasyfikacji budżetowej

Pytanie: Jednostka oświatowa nabyła materiały do przeprowadzenia egzaminu praktycznego potwierdzającego kwalifikacje. Czy tego rodzaju zakupy należy potraktować jako materiały dydaktyczne i zaksięgować w § 424?

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za dzień opieki nad dzieckiem

Pytanie: Jak wyliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw nauczyciela korzystającego z jednego dnia opieki nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy? Nauczyciel zrealizował w tym miesiącu 2 godziny ponadwymiarowe i 7 godzin zastępstw.

Wynagrodzenie pracownika naukowego uczelni za wykłady pozaetatowe powinno być oskładkowane

Nieodprowadzanie składek na ZUS z tytułu umów cywilnoprawnych dotyczących wygłoszenia wykładów zwartych z pracownikiem naukowym uczelni jest błędem. Wynagrodzenie z tytułu takiej umowy powinno być oskładkowane i nie ma w tym wypadku znaczenia, czy jest to umowa o dzieło czy zlecenie i czy dotyczy przeniesienia praw autorskich do utworu naukowego. Takie stanowisko prezentuje ZUS oraz Sąd Najwyższy w najnowszym wyroku.

W sprawozdaniu Rb-27S należności z tytułu odsetek wykazuje się w pełnej wysokości

Pytanie: Jednostka budżetowa zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami dokonuje aktualizacji należności przez odpis aktualizujący odsetki od należności, którym upłynął termin płatności. W jakiej wysokości ująć należności z tytułu odsetek w sprawozdaniu Rb 27S i Rb-N? Czy należności z tytułu odsetek pomniejszyć o odpisy aktualizujące odsetki i wykazać tylko odsetki zapłacone, czy wykazać bez pomniejszenia w przypisie i jako zaległości?

Tworząc plan kont, jednostki publiczne nie mogą rezygnować z prowadzenia kont rozrachunków

Pytanie: Przedstawiciel jednostki budżetowej na jednym ze szkoleń uzyskał informację, że w celu uniknięcia dodatkowych zapisów księgowych na koncie rozrachunkowym 201 wystarczy w polityce rachunkowości dokonać zapisu, że: „Kierując się zasadą istotności określoną w ustawie o rachunkowości, jednostka przyjmuje do stosowania uproszczenie polegające na księgowaniu: a) faktur zakupu w zakresie wydatków bieżących zapłaconych w tym samym miesiącu, zapisem Wn 401–409/Ma 130, b) faktur niezapłaconych do końca miesiąca oraz faktur zapłaconych częściowo, jak również dotyczących inwestycji – zapisem Wn 401–409/Ma 201 oraz Wn 201/Ma 130”. Czy dopuszczalne jest stosowanie takiego zapisu?

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracownika wykonującego zlecenie w szczególnych warunkach

Jeżeli pracownik wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą i tylko czynności zlecone są zaliczane do prac w warunkach szczególnych, to pracodawca nie ma obowiązku opłacania za tego pracownika składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.