10

Wydatek na nadzór inwestorski, jako koszt wytworzenia środka trwałego, klasyfikuje się w § 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”

Pytanie: W związku z realizacją zadania inwestycyjnego placówka wychowawcza poniosła koszty nadzoru inwestorskiego realizowanego na podstawie umowy o dzieło. Jak poprawnie zakwalifikować tego rodzaju wydatek?

Ślub kościelny po uprzednim zawarciu małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego nie uprania do dodatkowego urlopu

Pytanie: Pracownik placówki wychowawczej trzy lata temu wziął ślub cywilny i z tego tytułu otrzymał dwa dni wolnego. Obecnie zamierza zawrzeć związek w Kościele i ponownie stara się o udzielenie urlopu okolicznościowego. Czy pracodawca powinien mu go przyznać?

Realizując projekt unijny w zakresie usług edukacyjnych, gmina nie musi stosować wszystkich procedur zamówieniowych

Pytanie: Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) zamierza ogłosić przetarg na usługi edukacyjne organizowane w ramach projektu unijnego. Postępowanie przeprowadzi podległa szkoła. Na kogo powinien zostać wystawiony rachunek za usługi edukacyjne? Jakie procedury zamówieniowe mają tu zastosowanie?

9

Wyposażenie placu zabaw można zakwalifikować w § 424 lub § 606

Pytanie: Przedszkole otrzymało z urzędu miasta środki na zakup urządzeń przeznaczonych na wyposażenie placu zabaw dla dzieci. W którym paragrafie należy ująć zakupiony zestaw?

Wynajęcie pomieszczenia firmie prowadzącej sklepik nie wymaga przeprowadzania procedury przetargowej

Pytanie: Dyrektor szkoły otrzymał ciekawą ofertę od przedsiębiorcy zamierzającego otworzyć sklepik szkolny ze zdrową żywnością. Czy do nawiązania takiej współpracy konieczne jest ogłoszenie przetargu?

Wpływy z opłat za wydanie legitymacji nauczycielskiej jednostka oświatowa powinna przekazać organowi nadrzędnemu

Pytanie: Szkoła wydaje nauczycielom legitymacje służbowe. Czy z tego tytułu musi pobrać opłatę? Do którego paragrafu zaklasyfikować wydatek na zakup lub wytworzenie takich dokumentów?

8

Wicedyrektor zastępujący dyrektora nie musi zmieniać pieczątki

Pytanie: W związku z dłuższą nieobecnością dyrektora szkoły organ prowadzący zaproponował objęcie tej funkcji wicedyrektorowi. Jakiej pieczątki powinna używać taka osoba?

Podmioty odpowiedzialne za opracowanie planu finansowego szkoły muszą przestrzegać terminów określonych w ustawie o finansach publicznych

Do 15 listopada organy wykonawcze samorządów zobowiązane są do przedłożenia organowi stanowiącemu projektu uchwały budżetowej, uwzględniającego m.in. potrzeby finansowe jednostek oświatowych. Termin ten – podobnie jak pozostałe obowiązujące przy opracowywaniu budżetu szkoły – jest określony ustawowo i nie powinien być przekroczony.

7

Wysokość odprawy emerytalnej zależy od całego stażu nauczycielskiego

Pytanie: Nauczyciel przepracował w szkole podstawowej 10 lat. Z uwagi na wiek na początku przyszłego roku zamierza przejść na emeryturę. W jakiej wysokości należy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Wyrównanie do płacy minimalnej należy się pracownikowi niepedagogicznemu również w czasie urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Pracownik niebędący nauczycielem jest zatrudniony w szkole na połowę etatu i otrzymuje miesięczne wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Czy w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym również przysługuje mu ten rodzaj płacy?

Wypłacanie dodatku uzupełniającego nie narusza Konstytucji

Obowiązek wypłaty dodatku uzupełniającego nauczycielom zatrudnionym na terenie gmin, w których nie zapewniono średnich wynagrodzeń w wysokości zagwarantowanej w Karcie Nauczyciela, jest zgodny z Konstytucją. Samorządy będą musiały znaleźć na to środki w przyszłorocznym budżecie.

6

Żłobki i kluby dziecięce będą rozliczane przez zespoły obsługi finansowej

Zwiększenie dotacji na prowadzenie żłobków i klubów dziecięcych do 80% realizacji zadania, wprowadzenie obowiązku upubliczniania przez gminy wykazu tego rodzaju instytucji oraz umożliwienie ich rozliczania przez zespoły obsługi administracyjno-finansowej – to najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją tzw. ustawy żłobkowej, która weszła w życie 13 lipca 2013 r.

Zatrudniając w systemie zadaniowym, nie trzeba ewidencjonować godzin pracy

Pytanie: Ośrodek szkolno-wychowawczy zatrudnia pracownika objętego systemem zadaniowym. W jaki sposób ewidencjonować jego czas pracy?

Zarobki sklepiku uczniowskiego nie podlegają opodatkowaniu CIT

Szkoła, jako jednostka budżetowa, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczy to wszelkich dochodów, także tych uzyskanych w związku z utrzymywaniem sklepiku prowadzonego przez uczniów – tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/2/423-123/13/SD).

5

Zasady obliczania wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy, zależą od przyjętego sposobu ustalania premii

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny w jednym z miesięcy wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego. Jak w takim przypadku wyliczyć wynagrodzenie, biorąc pod uwagę, że jednostka wypłaca mu premię przyznawaną procentowo? Jak kwestia ta będzie wyglądała, gdy pracownik przebywał na płatnym zwolnieniu chorobowym lub opiekuńczym?

Szkoły sporadycznie wykonujące czynności spoza zakresu oświaty i uzyskujące z tego tytułu wpływy powinny pilnować limitu zwolnienia VAT

Pytanie: Jednostka oświatowa zamierza sprzedać osobie fizycznej drewno pozyskane z wycinki drzew. Cenę za dany rodzaj materiału określili przedstawiciele starostwa. Czy wyliczając zapłatę, szkoła niebędąca podatnikiem VAT powinna uwzględnić podatek? Jakich jeszcze formalności należy dopełnić?

Szkoła może wydzierżawić grunt otrzymany od gminy w trwały zarząd, lecz straci wówczas zwolnienie z opłat i podatku od nieruchomości

Pytanie: Jednostka oświatowa otrzymała w trwały zarząd nieruchomość stanowiącą własność gminy, na której zlokalizowane jest pole namiotowe. Przy jej przekazaniu nie naliczono opłaty za trwały zarząd. Czy dyrektor, jako zarządca obiektu, może go wydzierżawić pod działalność gospodarczą?

4

 Wpływy z wynajmu sali gimnastycznej na kocie 760

Pytanie: Szkoła utworzyła wydzielony rachunek dochodów. Zgodnie z uchwałą gromadzi na nim środki pochodzące z odpłatności za wynajem sali gimnastycznej. Następnie przeznacza je na zakup: materiałów i wyposażenia, pomocy dydaktycznych, energii i usług remontowych i konserwacyjnych oraz na pokrycie kosztów wynagrodzeń bezosobowych wynikających z umów zlecenia lub o dzieło. Jak zaksięgować związane z tym zdarzenia?

Wpłaty z tytułu prywatnych rozmów telefonicznych należy ująć na koncie 234

Pytanie: W samorządowej jednostce oświatowej funkcjonuje limit prywatnych rozmów telefonicznych, po przekroczeniu którego pracownik jest zobowiązany zapłacić za wykonane połączenia. Jak poprawnie zaksięgować takie wpływy, jeżeli kierownik nie podjął decyzji o gromadzeniu ich na wydzielonym rachunku?

Wartość nieruchomości przekazanych jednostce organizacyjnej gminy nie może być aktualizowana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego

Pytanie: Zespół żłobków miejskich wystąpił do gminy o nadanie statusu prawnego zajmowanych budynków. Czy protokół zdawczo-odbiorczy przekazania nieruchomości w trwały zarząd, w którym zostały one wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego, jest podstawą do przyjęcia nowej wartości w księgach inwentarzowych?

3

Wniosek o nauczanie domowe może być złożony najpóźniej 31 maja

Rodzice ubiegający się o nauczanie domowe dla swojego dziecka są zobowiązani do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia najpóźniej 31 maja. Po tej dacie szkoła nie powinna rozpatrywać złożonej dokumentacji. Wydanie zgody z naruszeniem terminu powoduje cofnięcie zezwolenia z mocy prawa.  

W regulaminie wewnętrznym jednostki oświatowej powinny znaleźć się zapisy różnicujące kryteria przyznawania świadczeń socjalnych

Pytanie: W latach 2010-2012 szkoła wypłaciła pracownikom "wczasy pod gruszą”. Inspektor ZUS uznał, że z uwagi na brak zróżnicowania kryteriów wypłat jednostka działała niezgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Od przekazanych kwot nakazał zapłacić składki wraz z odsetkami. Czy miał rację? Kto powinien zapłacić zaległe składki pracownika? Czy dyrektor może sfinansować zaległości ze środków funduszu?

Umowę na prowadzenie rachunku zawartą między bankiem a szkołą powinien podpisać główny księgowy

Pytanie: Szkoła podstawowa zamierza zawrzeć z bankiem umowę na prowadzenie rachunku bankowego. Czyje podpisy powinny znaleźć się na takim dokumencie?

2

Zakup paliwa do szkolnego autobusu bez przetargu możliwy jest wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie o zamówieniach publicznych

Zastosowanie trybu z wolnej ręki w postępowaniu o zamówienie publiczne dotyczące zakupu paliwa do autobusów szkolnych jest możliwe wyłącznie, gdy nie ma możliwości wyboru innego dostawcy. Wykonanie zamówienia przez innego wykonawcę musi być przy tym faktycznie niemożliwe, a nie tylko utrudnione. Tak wynika z opinii regionalnej izby obrachunkowej w Kielcach (WI-44/438/2012).

Za okres przerwy wielkanocnej nauczycielom zatrudnionym w szkołach nie przysługuje wynagrodzenie urlopowe

Pytanie: Za okres świąt wakacji i ferii zimowych jednostka wypłaca nauczycielom pensję uśrednioną. Czy takie same zasady należy stosować w przypadku wiosennej przerwy świątecznej?

Wynagrodzenie za przeprowadzenie wykładu przez osobę fizyczną na podstawie umowy o dzieło klasyfikuje się w § 409 „Honoraria”

Pytanie: Szkoła zawarła z osobą niebędącą jej pracownikiem umowę o dzieło na wygłoszenie wykładu. Jak poprawnie ująć taki wydatek w klasyfikacji budżetowej?

1

Umowę na wynajem pomieszczeń szkoły może zawierać jedynie zarządca

Pytanie: W jednym budynku znajduje się siedziba szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zarządcą nieruchomości jest kierownik pierwszej z jednostek. Kto może podpisać umowę najmu pomieszczeń osobom trzecim, jeżeli są one użytkowane przez gimnazjum?

Trzynastkę dla pracowników szkoły ujmuje się w księgach roku, za który ona przysługuje

Po określeniu osób uprawnionych do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego i sporządzeniu listy płac pracownicy rozliczający jednostki oświatowe muszą odpowiednio zaksięgować zdarzenia związane z naliczeniem i wypłatą trzynastek. Powinni przy tym pamiętać o zasadzie memoriału.

Szkoła jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych niezależnie od rodzaju uzyskanego przychodu

Zespół szkół sprzedający na kiermaszu rękodzieła wytworzone przez uczniów nie musi płacić CIT. Jednostki budżetowe podlegają bowiem zwolnieniu podmiotowemu, bez względu na źródło przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-349/12-2/IR).

SJO 01

Różnice inwentaryzacyjne podlegają rozliczeniu w księgach okresu, którego dotyczą

Jedną z podstawowych form realizacji obowiązków jednostek oświatowych i wychowawczych wynikających z prawa bilansowego jest terminowe i rzetelne przeprowadzenie inwentaryzacji składników majątku. W praktyce przedstawiciele służb finansowo-księgowych popełniają wiele błędów w tym zakresie. Polegają m.in. na nieprawidłowym rozliczeniu różnic, braku korekty kosztów, pomijaniu wartości zerowych czy niepoprawnym kompensowaniu niedoborów nadwyżkami.Inwentaryzację składników aktywów i pasywów jednostki oświatowej lub wychowawczej przeprowadza się na mocy zarządzenia wewnętrznego kierownika. Jej celem jest ustalenie faktycznego stanu pasywów i aktywów, a następnie: