Umowę na wynajem pomieszczeń szkoły może zawierać jedynie zarządca

Pytanie: W jednym budynku znajduje się siedziba szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zarządcą nieruchomości jest kierownik pierwszej z jednostek. Kto może podpisać umowę najmu pomieszczeń osobom trzecim, jeżeli są one użytkowane przez gimnazjum?

Trzynastkę dla pracowników szkoły ujmuje się w księgach roku, za który ona przysługuje

Po określeniu osób uprawnionych do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego i sporządzeniu listy płac pracownicy rozliczający jednostki oświatowe muszą odpowiednio zaksięgować zdarzenia związane z naliczeniem i wypłatą trzynastek. Powinni przy tym pamiętać o zasadzie memoriału.

Szkoła jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych niezależnie od rodzaju uzyskanego przychodu

Zespół szkół sprzedający na kiermaszu rękodzieła wytworzone przez uczniów nie musi płacić CIT. Jednostki budżetowe podlegają bowiem zwolnieniu podmiotowemu, bez względu na źródło przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-349/12-2/IR).

Przy obliczaniu trzynastej pensji nauczyciela należy uwzględnić jednorazowy dodatek uzupełniający

Pytanie: Nauczyciel w 2012 r. otrzymałjednorazowy dodatek uzupełniający. Czy takie świadczenie należy brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Prawo do trzynastki nauczyciela zatrudnionego za zgodą kuratora ustala się tak jak w przypadku pracownika niepedagogicznego

Pytanie: W jednostce oświatowej pracuje nauczyciel zatrudniony na podstawie art. 7 ustawy o systemie oświaty (za zgodą kuratora). W związku z tym, że został zatrudniony od 1 września, w 2012 r. przepracował tylko 4 miesiące. Czy takiej osobie należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne, mimo nieprzepracowania 6 miesięcy?

Pracownik zatrudniony w jednostce na różnych stanowiskach ma prawo do pełnej trzynastki

Pytanie: W 2012 r. pracownik jednostki oświatowej przez 7 miesięcy pełnił obowiązki nauczyciela, a następnie przez 5 miesięcy pracował (w tej samej szkole) jako główny księgowy. Czy z tytułu pracy w dziale finansów, mimo nieprzepracowania na tym stanowisku wymaganego pół roku, przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Placówka chcąca powierzyć nauczycielowi dodatkową funkcję, powinna zatrudnić go w ramach jednego stosunku pracy

Pytanie: Jednostka przydzieliła nauczycielowi zatrudnionemu w szkole funkcjonującej przy młodzieżowym ośrodku wychowawczym dodatkowe obowiązki bibliotekarza. W drugim przypadku z wychowawcą (mianowanie) podpisała odrębną umowę o pracę na czas określony na stanowisku nauczyciela. Czy zawarcie dwóch stosunków pracy z jednym pracodawcą jest w tych przypadkach zgodne z przepisami?

Otrzymanych pomocy dydaktycznych nie trzeba ujmować w ewidencji wartościowej

Pytanie: Placówka oświatowa otrzymała od jednostki nadrzędnej pomoce dydaktyczne, sprzęt biurowy i gospodarczy. Wiele pozycji na protokole wynosi 0 zł. Czy w celu zaksięgowania darowizny trzeba ponownie wyceniać składniki o wartości zerowej? W jaki sposób rozliczyć różnicę między ceną z protokołu a tą powstałą po aktualizacji?

Osoby bez przygotowania pedagogicznego nie można zatrudnić w trakcie roku

Pytanie: Szkoła jest zainteresowana zatrudnieniem osoby, która kończy studia. Czy w trakcie roku szkolnego można (bez zgody kuratora) przyjąć osobę, która posiada wszystkie niezbędne kwalifikacje za wyjątkiem przygotowania pedagogicznego?

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników jednostek sektora finansów publicznych

Zwiększenie stawki diet, wprowadzenie obowiązku zwrotu przez pracodawcę kosztów parkingu lub przejazdu autostradą, umożliwienie złożenia przez pracownika oświadczenia po zagubieniu biletu lub faktury – m.in. takie rozwiązania wprowadza nowelizacja przepisów określających należności, które przysługują osobom zatrudnionym w jednostkach publicznych z tytułu podróży służbowych.