Wydatek na nadzór inwestorski, jako koszt wytworzenia środka trwałego, klasyfikuje się w § 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”

Pytanie: W związku z realizacją zadania inwestycyjnego placówka wychowawcza poniosła koszty nadzoru inwestorskiego realizowanego na podstawie umowy o dzieło. Jak poprawnie zakwalifikować tego rodzaju wydatek?

Ślub kościelny po uprzednim zawarciu małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego nie uprania do dodatkowego urlopu

Pytanie: Pracownik placówki wychowawczej trzy lata temu wziął ślub cywilny i z tego tytułu otrzymał dwa dni wolnego. Obecnie zamierza zawrzeć związek w Kościele i ponownie stara się o udzielenie urlopu okolicznościowego. Czy pracodawca powinien mu go przyznać?

Realizując projekt unijny w zakresie usług edukacyjnych, gmina nie musi stosować wszystkich procedur zamówieniowych

Pytanie: Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) zamierza ogłosić przetarg na usługi edukacyjne organizowane w ramach projektu unijnego. Postępowanie przeprowadzi podległa szkoła. Na kogo powinien zostać wystawiony rachunek za usługi edukacyjne? Jakie procedury zamówieniowe mają tu zastosowanie?

Przedszkole może prowadzić lekcje języka obcego jedynie jako zajęcia dodatkowe, wykraczające ponad podstawę programową

Pytanie: Przedszkole w swojej siedzibie prowadzi lekcje z języka angielskiego? Czy tego typu zajęcia można zorganizować w ramach czasu przeznaczonego na realizację podstawy programowej?

Pedagodzy zatrudnieni w zakładach kształcenia też otrzymają świadczenie kompensacyjne

Od 2014 roku nauczyciele zatrudnieni w zakładach kształcenia będą mogli korzystać z dodatkowych uprawnień przysługującym innym pedagogom. Zmiany są wynikiem senackiego projektu nowelizacji ustawą o świadczeniach kompensacyjnych.

Od 2015 roku zmienią się reguły dotyczące awansu nauczycieli

Umożliwienie kontynuacji stażu po rocznym urlopie rodzicielskim oraz ułatwienie uzyskania wyższych stopni zawodowych pedagogom przedszkolnym – to tylko niektóre ze zmian dotyczących awansu, które znalazły się w projekcje nowelizacji Karty Nauczyciela. Nowe zasady nie będą miały zastosowania do osób, które złożą wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego przed 1 stycznia 2015 roku.

Od 1 stycznia pensja minimalna wzrośnie do 1.680 zł

Wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. wyniesie 1.680 zł. To o 80 zł więcej niż w 2013 roku. Wzrost płacy wpłynie m.in. na ustalanie kwot wolnych od potrąceń oraz podstawę wymiaru zasiłków.

Nowelizacja Karty Nauczyciela wpłynie na zasady przyznawania urlopu zdrowotnego

Od 2014 roku nauczyciel starający się o urlop dla poratowania zdrowia będzie musiał wykazać 20-letni nieprzerwany okres zatrudnienia w oświacie oraz przedstawić orzeczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy. Koszty badań poniesie szkoła. Okres korzystania z tego rodzaju przerwy skróci się do roku.

Honorarium otrzymane przez płatnika jest dochodem jednostki

Wynagrodzenie należne jednostce budżetowej z tytułu rzetelnego pełnienia funkcji płatnika należy traktować jako dochód budżetowy, który ujmuje się w § „097 Wpływy z różnych dochodów” – twierdzi resort finansów.