Zasady obliczania wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy, zależą od przyjętego sposobu ustalania premii
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny w jednym z miesięcy wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego. Jak w takim przypadku wyliczyć wynagrodzenie, biorąc pod uwagę, że jednostka wypłaca mu premię przyznawaną procentowo? Jak kwestia ta będzie wyglądała, gdy pracownik przebywał na płatnym zwolnieniu chorobowym lub opiekuńczym?
Szkoły sporadycznie wykonujące czynności spoza zakresu oświaty i uzyskujące z tego tytułu wpływy powinny pilnować limitu zwolnienia VAT
Pytanie: Jednostka oświatowa zamierza sprzedać osobie fizycznej drewno pozyskane z wycinki drzew. Cenę za dany rodzaj materiału określili przedstawiciele starostwa. Czy wyliczając zapłatę, szkoła niebędąca podatnikiem VAT powinna uwzględnić podatek? Jakich jeszcze formalności należy dopełnić?
Szkoła może wydzierżawić grunt otrzymany od gminy w trwały zarząd, lecz straci wówczas zwolnienie z opłat i podatku od nieruchomości
Pytanie: Jednostka oświatowa otrzymała w trwały zarząd nieruchomość stanowiącą własność gminy, na której zlokalizowane jest pole namiotowe. Przy jej przekazaniu nie naliczono opłaty za trwały zarząd. Czy dyrektor, jako zarządca obiektu, może go wydzierżawić pod działalność gospodarczą?
Sposób rozliczenia VAT z faktury wystawionej ośrodkowi pomocy społecznej za dożywianie dzieci zależy od terminu wpływu środków
Pytanie: Przy szkole działa stołówka, w której są przygotowywane posiłki finansowane wyłącznie z odpłatności korzystających. Za część obiadów płaci ośrodek pomocy społecznej. Jednostka oświatowa wystawia z tego tytułu fakturę, która jest opłacana dopiero w kolejnym miesiącu. W związku z tym na początku okresu brakuje środków na zakup artykułów spożywczych. Jak rozwiązać taką sytuację, aby jednocześnie działać zgodnie z przepisami dotyczącymi VAT?
Rada Ministrów planuje ułatwienie placówkom filialnym dostępu do środków z programu rządowego „Radosna szkoła”
Rząd zapowiedział, że ponad 400 fili jednostek oświatowych zyska prawo do otrzymania wsparcia finansowego w ramach programu „Radosna szkoła”. Przedstawiciele instytucji posiadających filie nie będą już stali przed dylematem której ze szkół – macierzystej czy filialnej – zapewnić wyposażenie w pomoce dydaktyczne oraz plac zabaw.
Przydzielenie nauczycielowi mianowanemu zajęć religii powinno nastąpić w drodze aneksu, a więc za porozumieniem stron
Pytanie: Poloniście zatrudnionemu w ramach całego etatu zaproponowano prowadzenie lekcji religii oraz języka polskiego (dwóch połówek etatu). Jaką formę zmiany umowy zastosować, jeżeli jest to nauczyciel mianowany?
Nauczyciel może prowadzić zajęcia w ramach kolejnej umowy, jeżeli ich treść różni się od ustalonej w podstawie programowej
Zawarcie drugiej umowy o pracę z nauczycielem jest możliwe, pod warunkiem że zajęcia dodatkowe prowadzone w jej ramach realizowane są poza podstawą programową, nie pokrywają się z pracą wykonywaną na bazie umowy pierwotnej oraz nie są prowadzone na zasadzie podporządkowania pracowniczego. Tak wynika z ekspertyzy prawnej zleconej przez resort administracji i cyfryzacji.
Grzywna oraz koszty sądowe nałożone na dyrektora jednostki oświatowej nie mogą być pokryte ze środków budżetowych szkoły
Pytanie: Dyrektor placówki został ukarany przez sąd grzywną za naruszenie praw pracowniczych. Nałożono na niego również obowiązek pokrycia kosztów sądowych. Czy należności te można uregulować ze środków budżetowych szkoły?
ZUS nie poda informacji niezbędnych do wyliczenia odpisu na fundusz socjalny dla nauczycieli emerytów
Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli-emerytów i rencistów należy ustalić na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio od byłych pracowników. ZUS nie będzie już opracowywał informacji statystycznych dotyczących wypłaconych świadczeń w podziale na regiony.
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »