Zakup paliwa do szkolnego autobusu bez przetargu możliwy jest wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie o zamówieniach publicznych
Zastosowanie trybu z wolnej ręki w postępowaniu o zamówienie publiczne dotyczące zakupu paliwa do autobusów szkolnych jest możliwe wyłącznie, gdy nie ma możliwości wyboru innego dostawcy. Wykonanie zamówienia przez innego wykonawcę musi być przy tym faktycznie niemożliwe, a nie tylko utrudnione. Tak wynika z opinii regionalnej izby obrachunkowej w Kielcach (WI-44/438/2012).
Za okres przerwy wielkanocnej nauczycielom zatrudnionym w szkołach nie przysługuje wynagrodzenie urlopowe
Pytanie: Za okres świąt wakacji i ferii zimowych jednostka wypłaca nauczycielom pensję uśrednioną. Czy takie same zasady należy stosować w przypadku wiosennej przerwy świątecznej?
Wynagrodzenie za przeprowadzenie wykładu przez osobę fizyczną na podstawie umowy o dzieło klasyfikuje się w § 409 „Honoraria”
Pytanie: Szkoła zawarła z osobą niebędącą jej pracownikiem umowę o dzieło na wygłoszenie wykładu. Jak poprawnie ująć taki wydatek w klasyfikacji budżetowej?
Wydatek poniesiony przez jednostkę na nabycie książki nie zawsze będzie klasyfikowany jako zakup pomocy dydaktycznych
Pytanie: Przedszkole będące samorządową jednostką budżetową nabyło projektor, który jest przeznaczony do prezentacji różnego rodzaju materiałów dla dzieci lub ich rodziców. Drugim zakupem była książka „Plan kont”, z którego korzystają pracownicy komórki finansowej. Jak ująć takie wydatki w klasyfikacji budżetowej?
W celu zaksięgowania operacji związanych z częściowym odliczeniem VAT jednostka nie musi tworzyć dodatkowej dokumentacji
Pytanie: Przy szkole, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, działa stacja kontroli pojazdów. Wykonywane są tam okresowe przeglądy techniczne samochodów opodatkowane stawką 23%. Na stacji zainstalowany jest podlicznik energii elektrycznej, jednak dostawca prądu wystawia fakturę zbiorczą na szkołę. Jak w tej sytuacji rozliczyć VAT? Za pomocą jakich dokumentów i kont zaksięgować związane z tym operacje?
W bibliotekach szkolnych nie przeprowadza się skontrum zbiorów
Pytanie: Organ prowadzący nakazał jednostce przeprowadzanie okresowej inwentaryzacji biblioteki szkolnej. Jakie zasady stosować, sprawdzając stan zbiorów? Czy w takim przypadku należy wydzielać braki względne i bezwzględne?
Różnice związane z zaokrąglaniem VAT jednostki publiczne powinny księgować jako pozostałe przychody lub koszty operacyjne
Pytanie: Do kasy szkoły wpływa gotówka za wynajem garażu. Na otrzymaną kwotę składa się czynsz, który po wpłacie na rachunek bankowy (konto 130) jest odprowadzany jako dochód do starostwa oraz VAT. Wartość podatku jednostka przelewa do urzędu skarbowego w pełnych złotych, a VAT z faktury wystawianej najemcy przyjmowany jest w groszach. Jak księgować różnice powstające w wyniku zaokrągleń?
Rozliczeń pomiędzy internatem a szkołą nie trzeba dokumentować fakturą
Koszty wyżywienia i zakwaterowania ponoszone przez internat na rzecz zagranicznych gości zaproszonych przez macierzystą szkołę nie powinny być rozliczane za pomocą faktury. Takie stanowisko zajął dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej (nr ITPP1/443-968/12/IK).
Przy obliczaniu dodatku stażowego nie należy uwzględniać pracy w kasie zapomogowo-pożyczkowej
Pytanie: Pracownik gimnazjum pełni jednocześnie, w ramach 1/4 etatu, obowiązki w międzyzakładowej kasie zapomogowo-pożyczkowej działającej przy szkole podstawowej. Czy okres zatrudnienia w tej drugiej instytucji należy uwzględniać przy naliczaniu dodatku stażowego?
Pracownikom niepedagogicznym przysługuje świadczenie urlopowe wyłącznie jeżeli przewiduje to regulamin wewnętrzny jednostki
Pytanie: Osoba zatrudniona w szkole na pełen etat otrzymuje świadczenie urlopowe na podstawie Karty Nauczyciela. Czy jeżeli w tej samej placówce wykonuje ona zadania jako pracownik niepedagogiczny na 1/2 etatu (informatyk), to przysługuje jej drugie świadczenie urlopowe z drugiego stosunku pracy z uwzględnieniem sytuacji socjalnej?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »