Wniosek o nauczanie domowe może być złożony najpóźniej 31 maja
Rodzice ubiegający się o nauczanie domowe dla swojego dziecka są zobowiązani do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia najpóźniej 31 maja. Po tej dacie szkoła nie powinna rozpatrywać złożonej dokumentacji. Wydanie zgody z naruszeniem terminu powoduje cofnięcie zezwolenia z mocy prawa.
W regulaminie wewnętrznym jednostki oświatowej powinny znaleźć się zapisy różnicujące kryteria przyznawania świadczeń socjalnych
Pytanie: W latach 2010-2012 szkoła wypłaciła pracownikom "wczasy pod gruszą”. Inspektor ZUS uznał, że z uwagi na brak zróżnicowania kryteriów wypłat jednostka działała niezgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Od przekazanych kwot nakazał zapłacić składki wraz z odsetkami. Czy miał rację? Kto powinien zapłacić zaległe składki pracownika? Czy dyrektor może sfinansować zaległości ze środków funduszu?
Umowę na prowadzenie rachunku zawartą między bankiem a szkołą powinien podpisać główny księgowy
Pytanie: Szkoła podstawowa zamierza zawrzeć z bankiem umowę na prowadzenie rachunku bankowego. Czyje podpisy powinny znaleźć się na takim dokumencie?
Resort edukacji przedstawił szczegóły zapowiadanej nowelizacji Karty Nauczyciela
Rozliczanie środków na wynagrodzenia pedagogów łącznie dla wszystkich stopni awansu zawodowego oraz modyfikacja zasad wypłacania dodatku uzupełniającego i wiejskiego – to najważniejsze zmiany jakie znalazły się projekcie założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela przygotowanych przez resort edukacji.
Regionalna izba obrachunkowa potwierdza: zbiory biblioteki szkolnej należy inwentaryzować zgodnie z ustawą o rachunkowości
Inwentaryzację książek oraz innych elementów wchodzących w skład zbiorów bibliotek szkolnych należy inwentaryzować na podstawie ustawy o rachunkowości. Skontrum jest jedynie formą pomocniczą. Takie stanowisko zajęła katowicka izba obrachunkowa w piśmie z 11 marca 2013 r. (nr WA-0250/27/13).
Produkty spożywcze wykorzystywane przez szkołę do celów szkoleniowych należy ująć w § 424 jako pomoc dydaktyczna
Pytanie: Jednostka oświatowa kupiła nasiona pszenicy, które mają służyć uczniom do celów szkoleniowych. Wydatek ten zakalikowała do § 4210. Przeprowadzona w szkole kontrola zakwestionowała taki sposób ewidencji. Czy słusznie?
Pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego nie można zwolnić nawet w przypadku likwidacji stanowiska pracy
Pytanie: Oran nadrzędny podjął decyzję o zaprzestaniu działalności stołówki szkolnej. Jeden z obsługujących ją pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z likwidacją stanowiska pracy można takiej osobie wręczyć wypowiedzenie?
Pracownicy bibliotek pedagogicznych będą mieli więcej obowiązków
Gromadzenie materiałów informacyjnych dotyczących zmian w prawie oświatowym, współpraca ze szkołami i placówkami wychowawczymi w zakresie wdrażania nowych rozwiązań informatycznych, przeprowadzanie szkoleń i warsztatów wspomagających nauczycieli w samokształceniu – to tylko niektóre z nowych zadań wprowadzonych nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych.
Ocena przygotowania pedagogicznego kandydata na stanowisko nauczyciela w ośrodku wychowawczym należy do kompetencji kierownika placówki
Pytanie: Absolwent psychologii kandyduje na stanowisko nauczyciela-psychologa w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Jak sprawdzić, czy osoba posiadająca wykształcenie wyższe kierunkowe spełnia również kryterium przygotowania pedagogicznego?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »