Polecenie księgowania wydrukowane z programu rozliczeniowego może stanowić dowód wewnętrzny

Pytanie: Jednostka oświatowa do udokumentowania niektórych operacji stosuje polecenie księgowania (PK), które sporządzane jest przy użyciu programu komputerowego. Inspektorzy przeprowadzający kontrolę ksiąg rachunkowych stwierdzili, że taki wydruk nie może być traktowany jako dowód wewnętrzny. Czy mimo posiadania odpowiedniego programu pracownicy działu finansowego muszą ręcznie przenosić dane na gotowe druczki PK?

Po zakończeniu urlopu zdrowotnego nauczyciela można przyjąć jedynie na stanowisko, które zajmował przed jego rozpoczęciem.

Pytanie: Pracownik jednostki oświatowej przebywa na urlopie zdrowotnym. Wcześniej został przeniesiony ze stanowiska nauczyciela kształcenia do oddziału przedszkolnego zintegrowanego. Do jednostki wpłynął pisemny wniosek o przywrócenie go do pracy w pierwotnym charakterze. Jak rozwiązać taką sytuację?

Otrzymanie faktury w języku obcym nie może być przesłanką do rezygnacji przez jednostkę z zawartej wcześniej umowy sprzedaży

Pytanie: Szkoła kupiła w sklepie internetowym sprzęt nagłaśniający. Po uregulowaniu przedpłaty otrzymała zamówiony towar wraz z fakturą. Okazało się, że została wystawiona w języku niemieckim, a kontrahent ze względów technicznych nie ma możliwości potwierdzenia transakcji w inny sposób. Czy księgowa ma prawo odmówić przyjęcia takiego dokumentu?

Organ prowadzący nie może ingerować w kadrowe decyzje dyrektora szkoły

Kierownik jednostki oświatowej samodzielnie podejmuje decyzje kadrowe. Gwarantuje mu to Karta Nauczyciela i ustawa o systemie oświaty. Organ prowadzący nie może ingerować w to, w jaki sposób dyrektor sporządza arkusz organizacji, nawet jeżeli uzna go za niekorzystny finansowo – tak wynika z wyroku rzeszowskiego sądu administracyjnego (sygn akt. II SA/Rz 1145/12).

Organ prowadzący może przenosić między działami klasyfikacji kwoty przeznaczone na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli

Środki, o których mowa w art. 70a Karty Nauczyciela, mogą być przesuwane pomiędzy poszczególnymi działami klasyfikacji budżetowej właściwymi dla szkół oraz dla placówek wychowawczych – tak wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach (pismo nr WI-44/379/2012).

Odsetki na rachunkach bankowych należy ewidencjonować na koncie 750

Odsetki zgromadzone przez jednostki oświatowe i wychowawcze na rachunku podstawowym należy traktować jako przychody finansowe. Od strony kasowej kwalifikuje się je dodatkowo jako dochód, który trzeba odprowadzić na rachunek organu nadrzędnego. Podobnie księguje się dodatkowe środki naliczone przez bank na rachunku wydzielonym – tych jednak placówki nie muszą zwracać do budżetu.

Odprawa pieniężna może być wypłacona zwalnianym pracownikom przedszkola jeżeli jednostka zatrudnia co najmniej 20 osób

Pytanie: Miasto będące jednostką nadrzędną przedszkoli publicznych podjęło decyzję o zwolnieniu pracowników administracji i obsługi ze wszystkich podległych placówek. Czy w takim przypadku osoby wykonujące obowiązki w przedszkolu zatrudniającym 15 osób mają prawo do odprawy?

Nagrody dla uczniów w konkursie ekologicznym będą zwolnione z podatku dochodowego, jedynie gdy zostanie osiągnięty efekt edukacyjny

Pytanie: Jednostka oświatowa organizuje dla uczniów konkurs ekologiczny. Zwycięzcy, którzy zbiorą najwięcej odpadów, otrzymują nagrody rzeczowe w postaci rowerów, sprzętu elektronicznego bądź turystycznego. Ich wartość nie przekracza zazwyczaj 600 zł. Czy w takim przypadku ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Kwoty ponoszone przez szkołę na pokrycie premii wypłacanej opiekunom praktyk zawodowych należy zakwalifikować do § 430

Pytanie: Zespół szkół ponadgimnazjalnych otrzymał od organu prowadzącego dotację. Ma być przeznaczona na dofinansowanie pracodawcom, u których realizowane są praktyki zawodowe, dodatków i premii dla opiekunów. W którym paragrafie należy zakwalifikować tego rodzaju wydatki?