Cena posiłków wydawanych pracownikom szkoły może być wyższa niż opłaty pobierane od uczniów

Pytanie: Ze względu na różnicę w gramaturze posiłków wydawanych uczniom oraz pracownikom szkoły jednostka zamierza zróżnicować cenę za obiady. Czy jest to dopuszczalne pod względem prawnym?

Księgując prenumeratę, szkoła powinna stosować rozliczenia międzyokresowe

Gdy koszty ponoszone przez jednostkę oświatową lub wychowawczą dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, należy ująć je w księgach jako rozliczenia międzyokresowe. Tego typu ewidencja będzie miała zastosowanie przede wszystkim na przełomie roku, np. w przypadku opłaconych prenumerat.

Do dotacji na realizację porozumień z zakresu pieczy zastępczej nie stosuje się paragrafów dotyczących usług

Dochody i wydatki związane z porozumieniami zawieranymi między samorządami w sprawie przyjęcia dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej należy traktować jako zakup usług. Wyjątkiem jest udzielenie dotacji z budżetu państwa na zadania z zakresu administracji rządowej.

Umarzając zaległe czesne, szkoła powinna wystawić PIT-8C

Pytanie: Jednostka oświatowa pobiera opłaty za naukę w systemie zaocznym. W przypadku opóźnień naliczane są odsetki za zwłokę. W uzasadnionych przypadkach należności te nie są naliczane lub zostają umorzone, rozkładane na raty lub odraczane. Czy wartość nienaliczonych odsetek stanowi dla ucznia przychód, w związku z czym należy wystawić słuchaczowi PIT-8C?

Księgi rachunkowe szkoły nie powinny być prowadzone przez pracowników innych jednostek oświatowych

Obsługa finansowa innych szkół nie mieści się w zadaniach jednostek oświatowych. Podmioty działające na mocy ustawy o systemie oświaty nie powinny więc zawierać porozumień w sprawie wzajemnego prowadzenia rachunkowości. Takie wnioski zaprezentowała w wystąpieniu pokontrolnym olsztyńska izba obrachunkowa.

Wydruk z programu do naliczania opłat za przedszkole nie może zastąpić ewidencji szczegółowej konta 221

Pytanie: Przedszkole używa programu komputerowego, który nalicza należności oraz rejestruje wpłaty od rodziców w rozbiciu na poszczególne dzieci. Wydruk na koniec miesiąca pokazuje nadpłaty i zaległości. Czy taka dokumentacja wystarczy żeby uznać, że prowadzona jest analityka do konta 221? Do dziennika jednostka wprowadzałaby tylko sumy zbiorcze.

Koszty dochodzenia należności szkoły ponoszone przez powiat należy rozliczyć w księgach organu

Pytanie: Kontrahent szkoły nagminnie zwleka z zapłatą należności. Reprezentantem placówki w zakresie czynności prowadzących do egzekucji jest przedstawiciel starostwa. To on odbiera od szkoły nieopłacone rachunki, gromadzi nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym, jak również współpracuje z komornikiem. Kto powinien księgować zaległe należności oraz koszty procesu - szkoła czy starostwo?

Funkcję kierownika żłobka i klubu dziecięcego może pełnić jedna osoba

Stanowisko dyrektora gminnego żłobka oraz klubu dziecięcego może piastować jedna osoba. Należy jednak wówczas rozpisać dwa odrębne konkursy. Wymogu takiego nie ma w przypadku utworzenia przez gminę zespołu złożonego z tego rodzaju jednostek.

Czytnik dołączony do oprogramowania służącego do ewidencji przedszkolaków można zaksięgować na koncie 013

Pytanie: Jednostka nabyła program informatyczny służący do elektronicznej ewidencji obecności dzieci w przedszkolu. System składa się z oprogramowania oraz czytnika kart. W jaki sposób poprawnie rozliczyć taki zakup? Czy zastosowanie będzie miało konto 020, czy może 013?

Szkoła ogłaszająca przetarg na dowóz uczniów musi jasno sprecyzować zasady zapewnienia opieki nad dziećmi

Ogłoszenie dotyczące przetargu na dowóz dzieci do placówki oraz specyfikacja warunków zamówienia muszą zwierać wszystkie dane określone w przepisach o zamówieniach publicznych. Braki w treści lub sprzeczne informacje w dokumentacji mogą prowadzić do unieważnienia umowy.