Nieprzekazany odpis na fundusz socjalny stanowi zobowiązanie wymagalne

Pytanie: Jednostka nie przekazała części odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy w sprawozdawczości budżetowej należy ująć taką kwotę jako zobowiązanie wymagalne? Jak w takim przypadku będzie wyglądało księgowanie?

Minimalną liczbę uczestników imprez finansowanych z ZFŚS powinien określać regulamin

Pytanie: W regulaminie funduszu jest zapis o dofinansowaniu kultury. W szkole pracuje 35 osób. Jaka jest wymagana minimalna liczba osób, która musi skorzystać np. z wyjścia do kina lub teatru, aby dofinansować zakup biletów?

Międzyzakładowe organizacje związkowe powinny konsultować regulamin, wyłącznie gdy ich członkowie są zatrudnieni w danej placówce

Pytanie: W szkole działa związek zawodowy pracowników gimnazjum, do którego należą wszyscy nauczyciele oraz pozostali pracownicy. Czy regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych muszą podpisać inne związki, np. Solidarność, ZNP?

Korygując odpis na ZFŚS, należy pamiętać o zastosowaniu zapisu technicznego

Pytanie: Jednostka budżetowa, jako pracodawca publiczny, z końcem roku musi skorygować podstawę naliczania odpisu na fundusz socjalny do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy. Jak powinna wyglądać ewidencja związanych z tym operacji?

Komisję socjalną w jednostce oświatowej powołuje organ prowadzący, a nie dyrektor

W celu gospodarowania funduszem socjalnym organ prowadzący szkołę może stworzyć komisję socjalną. Przy podejmowaniu decyzji o jej powołaniu i składzie należy brać pod uwagę liczbę pracowników oraz świadczeń przyznawanych w ciągu roku, a także czas pracy, który zostanie poświęcony na pracę w komisji.

Informacje zbierane od pracowników w związku z przyznawaniem świadczeń socjalnych są chronione i nie mogą być wykorzystane w innych celach

Regulacje ustawy o ZFŚS są przesłanką prawną do przetwarzania danych osobowych o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników szkoły. Żądanie danych o wynagrodzeniu pracownika uzyskiwanym u innego pracodawcy nie narusza także dóbr osobistych. Informacje zbierane w związku z przyznawaniem świadczeń socjalnych nie mogą być natomiast wykorzystywane w innych celach.

Funkcjonowanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych i wychowawczych

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakazuje pracodawcom rozróżnianie wysokości przyznawanej pomocy od sytuacji życiowej i materialnej pracowników. Dotyczy to także nauczycieli. Wyjątkiem jest tu świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom do końca sierpnia. Tu kryteriami są wyłącznie czas pracy i okres zatrudnienia.