WYDANIE ONLINE

Informacja dodatkowa jest uszczegółowieniem i uzupełnieniem danych liczbowych zawartych w pozostałych elementach sprawozdania finansowego. Dowiedz się jak powinien wyglądać taki dokument i co powinno się w nim znaleźć.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba pobierające emeryturę rolniczą z KRUS i jednocześnie drugą emeryturę z ZUS w łącznej kwocie nieprzekraczającej 2.500 zł, w celu uniknięcia niedopłaty powinna w jednym z organów złożyć wniosek o niepomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniona w szkole nauczycielka ukończyła 60 lat w grudniu 2021. Umowę miała do 31 sierpnia 2022. Po tym dniu wystąpiła do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury. Jednocześnie zawarliśmy z nią kolejną umowę od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Wypłaciliśmy odprawę emerytalną i pobraliśmy podatek dochodowy. Czy postąpiliśmy poprawnie? Nauczycielka twierdzi, że odprawa powinna być zwolniona z PIT, ze względu na ulgę dla seniora. Dodam, że od wypłacanych w roku 2022 wynagrodzeń miała pobierany podatek dochodowy, gdyż nie złożyła oświadczenia o zaprzestaniu pobierania podatku ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Czy takiego oświadczenia w ogóle powinniśmy wymagać? Czy powinniśmy zaprzestać pobierania podatku od stycznia?

czytaj więcej »

Pytanie: Emerytowani nauczyciele publicznej szkoły podstawowej złożyli wnioski o przyznanie pomocy z Funduszu zdrowotnego dla nauczycieli w celu dofinansowania zakupu szkieł korekcyjnych, okularów, usług stomatologicznych oraz pobytu w sanatorium. Do wniosków załączono zaświadczenie o stanie zdrowia. Zgodnie z przepisami wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Czy w opisanych przypadkach należało pobrać 10% podatek? Szkoła pobrała zryczałtowany podatek w wysokości 10% od przyznanej emerytom zapomogi do okularów i usług stomatologicznych, natomiast od zapomogi dotyczącej dofinansowania pobytu w sanatorium nie naliczono podatku. Jaki rodzaj formularza PIT będzie musiała sporządzić szkoła za 2022 r. by rozliczyć się z emerytem i urzędem skarbowym?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniam pracownika na stanowisku kucharz w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 września 2022 r. osoba ta ma również podpisaną umowę o pracę w wymiarze 10/20 etatu na stanowisku instruktor praktycznej nauki zawodu. Zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo oświatowe pracownik ten zatrudniony jest na podstawie Kodeksu pracy na stanowisku obsługowym. Czy należy mu wypłacić trzynastkę z umowy o pracę na stanowisku instruktor praktycznej nauki zawodu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy organ prowadzący może zmniejszać wysokość przyznanego nauczycielowi przez dyrektora dodatku motywacyjnego, z powodu nieobecności nauczyciela w pracy (zwolnienie lekarskie)? 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wynagrodzenie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego, zatrudnionego za zgodą organu prowadzącego powinno być płacone z paragrafu 410 czy 4790?

czytaj więcej »

Przychodem ze stosunku pracy są również „inne nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika”. Sprawdź, czy należy do nich udział w imprezie firmowej sfinansowanej z ZFŚS oraz czy szkoła odprowadza podatek dochodowy od takiej imprezy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od wypłaty trzynastki dla byłych pracowników należy liczyć podstawowe koszty i ulgę, czy też nie?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "6f3022a6-e1a5-4104-967f-2ad4dcb2d964", }); });