Osoby zatrudnione na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, nie są nauczycielami w rozumieniu Karty Nauczyciela. Jednak na zasadzie odesłania z art. 15 ust. 6 w zw. z ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, do tych pracowników mają odpowiednie zastosowanie przepisy pragmatyki nauczycielskiej dotyczące wymiaru obowiązkowego pensum i wysokości wynagrodzenia.
Jak zakwalifikować wynagrodzenie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego
Czy wynagrodzenie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego, zatrudnionego za zgodą organu prowadzącego powinno być płacone z paragrafu 410 czy 4790?
Wynagrodzenia nauczyciela należy zakwalifikować do paragrafu 401 wynagrodzenie osobowe pracowników.
Uzasadnienie:
Taka osoba nie jest nauczycielem, a pracownikiem niepedagogicznym. Artykuł 15 Prawa oświatowego jednoznacznie wskazuje: [Zatrudnienie w szkole publicznej lub przedszkolu niepublicznym osoby niebędącej nauczycielem].
Ostania nowelizacja rozporządzenia wyodrębnia wynagrodzenia nauczycieli z paragrafu „401 Wynagrodzenia osobowe pracowników” i „404 Dodatkowe wynagrodzenie roczne”. Proponowane zmiany dotyczą wynagrodzeń wszystkich nauczycieli, bez względu na status organu prowadzącego i mają umożliwić pozyskiwanie danych dotyczących wydatków na finansowanie wynagrodzeń tej grupy zawodowej.
-
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.).
-
Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 513).