Pozostałe środki trwałe również muszą spełniać cechę kompletności

Pytanie: Jednostka budżetowa otrzymała rachunek, na który składały się następujące pozycje: obrzeże i płyta. Dodatkowo faktura zawierała pozycje: cięcie płyt i oklejanie krawędzi. Z tych elementów własną pracą pracownicy stworzyli skrzynię. Czy w takim przypadku każda z części będzie zaliczana to pozostałych środków trwałych? Jak będzie wyglądała tu klasyfikacja budżetowa?

Ordynacja podatkowa – co zmieni się od stycznia 2016 roku

Kierownicy jednostek oświatowych również są podatnikami, którzy powinni przeanalizować niektóre z ponad 170 nowych regulacji, które wprowadza od 1 stycznia 2016 r. opublikowana 20 listopada 2015 r. nowelizacja Ordynacji podatkowej. Zmiany dotyczą m.in. korekty deklaracji podatkowych, które nie będą wymagać pisemnego uzasadnienia czy możliwości zapłaty podatku kartą płatniczą.

Nowe obowiązki dla płatników w zakresie PIT-11 za 2015 rok

Od stycznia 2016 roku kierownicy jednostek oświatowych powinni zwrócić uwagę na dodatkowe pole w PIT-11, w którym należy wskazać, czy podatnik, którego dotyczy formularz, ma tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Niepieniężna część nagrody jubileuszowej będzie również zwolniona ze składek ZUS

Nagroda jubileuszowa nie musi mieć wyłącznie postaci pieniężnej, aby podlegała zwolnieniu ze składek na ZUS. Istotne jest, że przysługuje nie częściej niż co 5 lat. Wartość zegarka czy artykułów gospodarstwa domowego będących częścią nagrody nie podlega więc oskładkowaniu. Takie stanowisko prezentuje ZUS.

Nagroda jubileuszowa po udokumentowaniu poprzednich lat pracy

Pytanie: Pracownik zatrudniony w zakładzie budżetowym od 6 października 2014 r. udokumentował 25 lat i pięć miesięcy poprzednich okresów zatrudnienia (w tym jeden rok pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Pracownik we wrześniu 2015 roku przedstawił dodatkowo świadectwo pracy za okres od 1 lutego 2005 r. do 31 marca 2015 r., tj. 10 lat i dwa miesiące. Po zsumowaniu zakończonych okresów zatrudnienia oraz stażu w naszym zakładzie ogólny staż tego pracownika na 1 września 2015 r. wynosi 36 lat i siedem miesięcy. Czy nasz zakład powinien wypłacić nagrodę jubileuszową za 35 lat, czy dopiero po 40 latach pracy (za trzy lata i pięć miesięcy)?

Minister finansów wprowadza kolejne zmiany w klasyfikacji budżetowej

Kierownicy jednostek należących do sektora publicznego zmiany w nowym brzmieniu będą stosować do projektów uchwał budżetowych na rok 2016. W projekcie rozporządzenia wprowadzono zmiany dotyczące m.in. rozdziałów, objaśnień oraz nowych paragrafów.

Kwota subwencji w 2016 roku na jednego ucznia wzrośnie do 98 zł

Zmiany w naliczaniu subwencji oświatowej dla uczniów niepełnosprawnych uwzględnia projekt rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji w roku 2016. Projekt przewiduje również więcej pieniędzy dla mniejszych gmin, a także zmiany w wyliczaniu subwencji na uczniów klas I–III.

Kolejne zmiany dla sektora publicznego od 2016 roku

Znamy projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.

Kiedy spotkanie opłatkowe można sfinansować z ZFŚS

Finansowanie w całości spotkania opłatkowego z ZFŚS jest dopuszczalne, ale warunkiem jest połączenie go z jakąś formą rekreacji lub wypoczynku, by uniknąć obowiązku różnicowania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.