Nie ma możliwości uzupełniania etatu w innej szkole w wymiarze przekraczającym połowę obowiązkowego wymiaru zajęć

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach. W naszej szkole (A) ma umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 5/18 etatu. W drugiej szkole (B) jest zatrudniony na podstawie mianowania, a dodatkowo w naszej szkole (A) uzupełnia etat. Od nowego roku szkolnego szkoła macierzysta zapewnia nauczycielowi tylko 4/18 pensum, a nasza szkoła 14/18. Czy jest możliwe, by nauczyciel dalej uzupełniał etat w naszej szkole? Jak i który stosunek pracy należy w tej sytuacji rozwiązać?

Nauczyciel nie ma prawa odwołania się od opinii dotyczącej jego pracy wydanej przez innego pedagoga

Pytanie: Czy można zaskarżyć opinię wydaną przez nauczyciela w sprawie pracy drugiego, ocenianego nauczyciela? Nauczyciel A wystąpił do dyrektora o dokonanie oceny jego pracy. Dyrektor wydał ocenę negatywną, więc nauczyciel A odwołał się od oceny do kuratorium zgodnie z przepisami prawa. Dyrektor poprosił innego nauczyciela dyplomowanego (B) o wydanie opinii o pracy nauczyciela A, która dołączona została do dokumentacji odwoławczej do kuratorium. Nauczyciel B wydał opinię według własnych obserwacji i spostrzeżeń. Nauczyciele pracują w placówce i na takim samym stanowisku. Nauczyciel A nie zgadzał się z opinią nauczyciela B, gdyż była negatywna, i złożył pozew do sądu o pomówienie. Czy nauczyciel A miał takie prawo?

Konieczność upubliczniania dokumentów przez związki zawodowe dotyczy tylko organizacji reprezentatywnych

Pytanie: Czy komisja międzyzakładowa może udostępniać dokumenty w ramach informacji publicznej? Jeśli tak, to jakie?

Jeśli nauczyciel spełnia wszystkie prawem określone warunki, dyrektor szkoły nie może odmówić udzielenia urlopu zdrowotnego

Pytanie: Nauczyciel przez pół roku pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Czy po tym czasie może pójść na roczny urlop dla poratowania zdrowia?

Instrukcje dotyczące dokumentacji księgowej poradni muszą być spójne

Zapisy wewnętrzne dotyczące prowadzenia ewidencji oraz dokumentacji księgowej w jednostkach oświatowych i wychowawczych muszą być wewnętrznie spójne. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której w każdej z instrukcji istniejącej w danej jednostce w odmienny sposób były uregulowane kwestie dotyczące np. druków ścisłego zarachowania.

Gmina nie może odliczyć VAT od termomodernizacji przedszkola

Samorząd, oddając nieodpłatnie przedszkolu publicznemu, na podstawie decyzji administracyjnej, w trwały zarząd budynki oraz ponosząc nakłady na te nieruchomości, nie działa w odniesieniu do tej transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Nie może zatem odliczyć VAT z faktur dotyczących takiej inwestycji.

Wydatki na nabycie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu praktycznego potwierdzającego kwalifikacje można ująć w § 424

Pytanie: Jednostka oświatowa nabyła materiały do przeprowadzenia egzaminu praktycznego potwierdzającego kwalifikacje. Czy tego rodzaju zakupy należy potraktować jako materiały dydaktyczne i zaksięgować w § 424?

Wartość inwestycji powiększają m.in. koszty tłumaczenia dokumentów

Pytanie: Jednostka budżetowa prowadzi inwestycję. W jej trakcie ponosi koszty bezpośrednio związane z inwestycją, ale również takie jak zakup materiałów biurowych, znaczków, usług gastronomicznych, opłat za tłumaczenia dokumentów. Czy tego rodzaju koszty ponoszone do momentu przekazania do użytkowania inwestycji powinny być odnoszone na konto środków trwałych w budowie i powinny zwiększać wartość początkową inwestycji?

Przedpłatę za szkolenia pracowników szkoły należy ująć jako zaangażowanie

Pytanie: W jaki sposób prawidłowo ująć w księgach rachunkowych jednostki budżetowej działającej w sferze oświaty przedpłatę na szkolenie pracowników tej jednostki?