Połączenie dwóch placówek w jeden zespół szkół powoduje konieczność zamknięcia ksiąg rachunkowych łączonych podmiotów
Pytanie: Jednostka prowadząca podjęła decyzję o połączeniu szkoły podstawowej oraz gimnazjum w zespół szkół. Dotychczas księgowa prowadziła rozliczenia zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum. Umowę o pracę miała zawartą tylko z dyrektorem podstawówki. W zakresie prowadzenia ksiąg gimnazjum otrzymała upoważnienie wystawione przez organ nadrzędny. Jakie należy poczynić kroki księgowe i kadrowe w związku z połączeniem obu szkół w zespół?
Odprawy dla nauczyciela związane z likwidacją stanowiska należy ująć w § 302
Pytanie: W jednostce oświatowej przeprowadzono likwidację stanowiska. Z tego względu nauczycielowi wypłacono odprawę. W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć związany z tym wydatek? Czy nadal należy traktować je jako wynagrodzenie, czy też może jako wydatek osobowy niezaliczony do wynagrodzeń?
Formalnego potwierdzenia przeprowadzenia kontroli dokumentacji księgowej nie trzeba dokonywać na wszystkich załącznikach dokumentu zbiorczego
Pytanie: Od tego roku jednostka księguje zbiorcze zestawienie sprzedaży, które posiada wiele załączników. W którym miejscu powinno się stemplować poświadczenie dokonania kontroli dokumentów? Czy należy to robić na zestawieniu zbiorczym, czy też na każdym załączniku?
Fakturę za przedłużoną gwarancję na program finansowo-księgowy jednostka oświatowa powinna rozliczyć jako usługę
Pytanie: Szkoła otrzymała fakturę za przedłużenie gwarancji na program finansowo-księgowy. Wydatek ten zaklasyfikowano w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”. Czy zastosowanie tej podziałki jest poprawne? Na którym koncie zespołu 4 zaksięgować tego rodzaju operację?
Ewidencja wyposażenia placu zabaw zależy od waloru edukacyjnego sprzętu oraz rozwiązań przyjętych w polityce rachunkowości
Pytanie: Szkoła otrzymała w formie darowizny od rady rodziców sprzęt na wyposażenie placu zabaw - każdy o wartości przekraczającej 3.500 zł. W jaki sposób rozliczyć związane z tym operacje?
Dofinansowanie do młodocianego pracownika uczącego się zawodu może ulec zmniejszeniu w wyniku skrócenia okresu kształcenia
Pytanie: Na wniosek młodocianego pracownika nauka zawodu została skrócona o trzy miesiące. W jakiej wysokości pracodawca powinien otrzymać dofinansowanie? Czy za pełne 36 miesięcy nauki, czy też pomniejszone o trzy miesiące?
Zaświadczenia urzędowe nie stanowią tajemnicy wykonawcy
Pytanie: Wykonawca zamówienia publicznego dołączył do oferty oświadczenie, w którym zastrzegł jawność dotyczącej go informacji z KRK oraz zaświadczenia z ZUS i US. Czy należy wezwać go do wykazania, że zastrzeżone informacje w istocie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp? A może uznać zastrzeżenie za nieskuteczne i ujawnić informuję?
Świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu rozwiązania stosunku pracy
Jeśli ostatni dzień zatrudnienia przypada w dzień wolny od pracy, świadectwo pracy należy wydać w najbliższym dniu roboczym, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania zatrudnienia – twierdzą przedstawiciele resortu pracy.
Odtworzenie oryginału świadectwa dojrzałości absolwenta może nastąpić w drodze postępowania sądowego
Pytanie: Do jednostki oświatowej zwróciła się absolwentka z 1979 roku z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa dojrzałości. Niestety w archiwum nie ma dokumentacji, która umożliwiłaby wydanie duplikatu. Absolwentka wniosła opłatę za jego wydanie. Co zrobić w takim przypadku?
Nie można łączyć w zespół dwóch prowadzonych już zespołów szkół
Pytanie: Organ prowadzący rozważa połączenie dwóch zespołów szkół w jeden – większy. Czy przepisy dają taką możliwość?