Szkoły otrzymają więcej pieniędzy na zakup podręczników dla uczniów niepełnosprawnych
Zwieszenie dotacji na podręczniki i materiały edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych oraz doprecyzowanie obowiązku zapewnienia przez organ prowadzący obsługi prawnej dla podległych szkół - to tylko niektóre z obszarów regulowanych nowelizacją ustawy o systemie oświaty.
Sposób ustalania dochodu członka rodziny powinien określać regulamin z ZFŚS
Pytanie: Pracownicy szkoły, chcąc uzyskać pomoc z ZFŚS, wypełniają oświadczenie o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny. Jaką kwotę powinien wpisać pracownik, którego małżonek prowadzi działalność gospodarczą i posiada zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku wykazywanego dochodu?
Skorzystanie z urlopu macierzyńskiego znosi konieczność przepracowania co najmniej półrocznego okresu wymaganego do nabycia trzynastki
Pytanie: Pracownica placówki (pracownik niepedagogiczny) od 23 kwietnia 2014 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Po urodzeniu dziecka 24 grudnia przeszła na urlop macierzyński. Druga z pracownic na urlopie macierzyńskim przebywała od początku roku do 5 listopada 2014 r. Jak w takim przypadku ustalić prawo do trzynastki?
Samorząd może określić w uchwale obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli specjalistów niewymienionych wprost w Karcie Nauczyciela
Katalog osób wymienionych w Karcie Nauczyciela, w stosunku do których organ prowadzący określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, nie jest zamknięty. Gmina może zatem wydać uchwałę w tym zakresie również w stosunku do surdopedagoga, tyflopedagoga, oligofrenopedagoga i nauczyciela zajęć rewalidacyjnych.
Rady rodziców powinny być powoływane także w szkołach niepublicznych
Rodzice uczniów mają ograniczony wpływ na kształtowanie programu wychowawczego w przedszkolach nieprowadzonych przez organy jednostek samorządu terytorialnego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej.
Rada pedagogiczna może podejmować uchwały tylko w zakresie, do którego została wyraźnie upoważniona przepisami prawa
Rada pedagogiczna, jako organ kolegialny, wszystkie swoje decyzje podejmuje w formie uchwał. Każda z nich musi być poparta odpowiednią podstawą prawną. W razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami organ sprawujący nadzór pedagogiczny może uchylić postanowienia rady.
Prenumeratę fachowych pism księgowych szkoła ujmuje w § 421
Pytanie: Placówka prenumeruje specjalistyczny magazyn dla księgowych w wersji papierowej oraz platformę elektroniczną. Pod którym paragrafem zaklasyfikować tego rodzaju wydatki?
Opiekunowi kursu zawodowego nie przysługuje dodatek funkcyjny
Pytanie: Szkoła policealna prowadzi kursy zawodowe. Czy opiekunowi przysługuje dodatek funkcyjny tak jak w przypadku wychowawcy klasy?
Odpis podstawowy na ZFŚS naliczony przez szkołę na początku roku odnosi się w ciężar kosztów i księguje na koncie 405 "Ubezpieczenia i inne świadczenia"
Pytanie: Szkoła podstawowa działająca w formie jednostki budżetowej naliczyła na początku roku podstawowy odpis roczny na fundusz socjalny, przyjmując za podstawę jego obliczenia planowaną liczbę zatrudnionych pracowników. Jednostka przewiduje jednak, że w końcu roku planowane zatrudnienie może ulec zmniejszeniu. Jak w takiej sytuacji zaksięgować operacje związane z: naliczeniem odpisu na ZFŚS, wpłatą na wyodrębniony rachunek ustalonego odpisu, korektą na koniec roku oraz zwrotem środków z tytułu dokonanej korekty?
Należności, których jednostka oświatowa nie jest w stanie odzyskać, zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące
Pytanie: Samorządowa jednostka oświatowa posiada zasądzoną należność, którą skierowano na drogę postępowania sądowego. Sąd orzekł na korzyść wierzyciela spłatę należności głównej, zwrot kosztów postępowania sądowego oraz odsetek za zwłokę. Dłużnik nie spłacił roszczenia. Wierzyciel skierował należność do egzekucji komorniczej. Komornik wydał postanowienie o nieściągalności. Jak zaksięgować związane z tym operacje gospodarcze?