Zamknięcie ksiąg rachunkowych i rozliczenia likwidowanej szkoły

Szkoła likwidowana z końcem roku szkolnego z dniem 31 sierpnia 2020 r. przestaje istnieć. Jest to dzień, na który należy zamknąć księgi rachunkowe tej szkoły i dokonać wyrejestrowań.

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń od 16 maja 2020 r.

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko  poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny w sytuacji, gdy z powodu pandemii zatrudnionemu zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny utracił źródło dochodu.

Urlop zaległy bez zgody pracownika

Najważniejszą zmianą, jaką przewiduje kolejna nowelizacja tarczy antykryzysowej (tarcza 4.0), jest zawieszenie obowiązku wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września i możliwość wysłania na niego pracownika bez jego zgody. Sprawdź pozostałe zmiany.

Rodzice nie powinni płacić za zakupu środków do dezynfekcji

Zapewnienie środków do dezynfekcji to zadanie organu prowadzącego. Przerzucanie kosztów z tym związanych na rodziców, np. w formie podwyższenia stawki opłaty dziennej za pobyt dziecka w placówce, wymaga akceptacji ze strony rodziców i najczęściej zmiany w umowie.

Można już wynajmować sale sportowe

Od 18 maja 2020 r., kiedy szkoły wznowiły w ograniczonym zakresie stacjonarną działalność, możliwe jest wynajmowanie hal sportowych i sal sportowych w szkole.

Leasing samochodu z dotacji oświatowej

Jednostka oświatowa może pokryć z dotacji wydatki na leasing samochodu osobowego, m.in. wówczas gdy ma on być używany jako środekdydaktyczny, związany bezpośrednio z procesem nauczania, a nie na potrzeby organu prowadzącego.

Księgowanie zwrotu składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej

Zwrot zapłaconych składek ZUS otrzymanych  w ramach tzw. tarczy antykryzysowej – środków na dofinansowanie wynagrodzeń i opłacenie należnych od tego składek na ubezpieczenia społeczne pracowników  należy zaksięgować jako dochód  i  odprowadzić do JST jako dochód budżetowy.

Kontynuacja zajęcia komorniczego po przejściu z umowy o pracę na zlecenie

Jeśli komornik został poinformowany o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy i nawiązaniu umowy cywilnoprawnej, to powinien albo wystawić nowe zajęcie obejmujące „inne wierzytelności”, albo rozszerzyć poprzednie zajęcie o takie wierzytelności, jeśli dotyczyło ono tylko wynagrodzenia za pracę.

Klasyfikacja zakupów dla jednostki i kosztów transportu

Koszty transportu zakupów dla jednostki, nawet jeżeli są istotne i zwiększają cenę nabycia materiałów i/lub towarów, mogą być ewidencjonowane na różne sposoby. Wybrana forma ewidencji powinna wynikać z przyjętej przez jednostkę polityki rachunkowości.