Błędne księgowania dotyczące konta 130 placówka wychowawcza powinna skorygować przy użyciu technicznego zapisu ujemnego
Pytanie: Bank mylnie zaksięgował czek na wypłatę wynagrodzenia pracowników placówki wychowawczej (zamiast konta 130 środki pobrano z konta 135). Jak ująć taki dokument w księgach rachunkowych ośrodka?
Zakup pamięci RAM do komputerów szkolnych ujmuje się w § 4210
Pytanie: Jednostka oświatowa nabyła dodatkową pamięć do komputerów, z których będą korzystali uczniowie na lekcjach informatyki. W której podziałce klasyfikacji budżetowej ująć taki wydatek?
Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych warto sporządzić oficjalny harmonogram
Inwentaryzacja, kontrola kompletności dokumentacji, uzgodnienie zapisów kont analitycznych z księgą główną – to tylko kilka z czynności, które jednostki oświatowe i wychowawcze powinny wykonać, zanim zamkną swoje księgi rachunkowe. Ze względu na zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją szczególnych zasad rachunkowości, księgowi powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestię odpisów z tytułu utraty trwałej wartości aktywów.
Odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela z tytułu zalania pomieszczenia jest zyskiem nadzwyczajnym
Pytanie: Jednostka oświatowa podległa gminie, niekorzystająca z wydzielonego rachunku, otrzymała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej z tytułu zalania pomieszczeń podczas ulewy. Jak ująć taką operację w księgach rachunkowych? Czy otrzymane kwoty będą stanowiły zysk nadzwyczajny?
Inwentaryzację majątku szkoły należy przeprowadzać na podstawie procedur wydanych przez dyrektora jednostki
Stosowanie instrukcji inwentaryzacyjnej opracowanej przez kierownika jednostki obsługi administracyjnej, brak weryfikacji zobowiązań na 31 grudnia oraz niesprawdzenie stanu środków trwałych po upływie 4 lat od ostatniej inwentaryzacji – m.in. takich błędów dopatrzyła się krakowska izba obrachunkowa kontrolująca podległą szkołę podstawową.
Dotację od obcego samorządu można zaksięgować przez konto 240
Pytanie: Szkoła średnia podległa pod powiat otrzymała dotację z gminy. W przypadku przekazania środków bezpośrednio przez jednostkę nadrzędną tego rodzaju operacje rozlicza się przy użyciu konta 223. A jak wygląda kwestia ewidencji, gdy otrzymane kwoty pochodzą z innej jednostki samorządu terytorialnego?
Do opłat za przedszkole trzeba stosować Ordynację podatkową
Kwoty wpłacane przez rodziców z tytułu wychowania przedszkolnego spełniają warunki do uznania ich za niepodatkowe należności budżetowe. Do opłat tych stosuje się więc Ordynację podatkową – taką opinię wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
Nie można żądać darowizny za dodatkowe zajęcia w przedszkolu
Jedyną dopuszczalną formą pokrycia kosztów dodatkowych zajęć prowadzonych przez przedszkole jest opłata ustalona przez gminę. Próby nakłaniania rodziców do podpisywania umów darowizny w zamian za przeprowadzanie lekcji języka obcego czy garncarstwa jest niezgodne z prawem - podkreślił resort edukacji w wydanym przez siebie komunikacie.
Szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniom miejsca do przechowywania podręczników
Zdarza się, że w szkołach, które nie zapewniły uczniom możliwości przechowywania podręczników, uczniowie za własne pieniądze kupują szafki szkolne. Po zakończeniu nauki w szkole, uczniowie ci chcą odsprzedać swoje szafki młodszym kolegom. W praktyce powstaje wątpliwość, czy dyrektor szkoły może dopuścić do takiej sytuacji, w której uczeń chcący skorzystać z możliwości pozostawienia części podręczników i przyborów w szkole, jest zmuszany do zakupu szafki od starszych kolegów.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3