Odsetki należy ujmować w księgach w miesiącu otrzymania faktury
Pytanie: Jednostka oświatowa otrzymała fakturę za usługi telekomunikacyjne, w której naliczono również odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty poprzednich faktur. Zgodnie z przyjętymi zasadami takie dokumenty są księgowane w dniu ich otrzymania. A jak zaksięgować niezapłacone odsetki?
NIK zbada poprawność gospodarowania finansami przedszkoli
Finansowanie przez gminy działalności przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz efektywność wykorzystania środków budżetowych będących w posiadaniu placówek – to najważniejsze z obszarów, które zamierza zbadać NIK podczas kontroli zapowiedzianych na ostatni kwartał tego roku.
Nagrodę jubileuszową należy wypłacić na koniec miesiąca, w którym nauczyciel uzyskał do niej prawo
Pytanie: Szkoła wypłaca nauczycielom nagrodę jubileuszową dokładnie w dniu nabycia do niej prawa. Czy taki sposób postępowania jest poprawny? Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe zaliczane do podstawy wymiaru nagrody, jeżeli nauczyciel nabył do niej prawo we wrześniu?
Nabycie czasopism do biblioteki szkolnej należy traktować jako zakup materiałów i wyposażenia
Pytanie: Biblioteka szkolna kupuje czasopisma przeznaczone dla dzieci. W którym paragrafie klasyfikacji oraz na jakich kontach ująć tego rodzaju wydatek? Czy można potraktować to jako zakup pomocy dydaktycznych?
Możliwość pobierania opłat za dodatkowe usługi musi wynikać z wewnętrznych regulacji jednostki
Stosowanie odpłatności za udostępnianie przez jednostkę obsługi administracyjnej autobusu szkolnego musi mieć odzwierciedlenie w przepisach wewnętrznych – tak wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach (nr WK-6101/3/4/13).
Materiały z rozbiórki wykorzystany przez jednostkę oświatową w działalności bieżącej można rozliczyć przez konto 760
Pytanie: Szkoła otrzymała materiały z rozbiórki. Zamierza je wycenić i przyjąć do magazynu. Czy prawidłowe będzie ujęcie takiego zdarzenia na kontach: przychód 310/760, rozchód materiałów z magazynu 401/310? Jednostka ma rachunku dochodów własnych.
Jednostki oświatowe i wychowawcze zapewniające posiłki wychowankom nie muszą stosować kas rejestrujących
Usługi stołówkowe świadczone przez przedszkola publiczne nie podlegają ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – tak wynika z opinii dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyrażonej w interpretacji indywidualnej z 10 września 2013 r. (nr IPTPP4/443-386/13-4/JM).
Dyrektorowi korzystającemu ze zniżki pensum można przydzielić zastępstwo jedynie w drodze wyjątku
Pytanie: Dyrektor przedszkola korzysta z obniżonego pensum. Czy można przydzielić mu godziny doraźnych zastępstw i czy mogą się one pokrywać z czasem pracy od 7.00 do 15.00?
Drobne wydatki domu dziecka na edukację wychowanków można zaksięgować na podstawie zastępczego dowodu księgowego
Pytanie: Dom dziecka ponosi wydatki w zakresie utrzymania i edukacji swoich wychowanków (składki na radę rodziców, opłaty za wycieczki, podręczniki itp.). Jaki dokument księgowy może stanowić podstawę rozliczenia takich zakupów? Czy wystarczające jest potwierdzenie (oświadczenie) wychowawcy szkoły o przyjęciu danej kwoty?