Klasyfikacja wydatków zależy od treści zdarzenia, a nie nazwy na fakturze

Pytanie: Jednostka oświatowa otrzymała fakturę za przedłużenie gwarancji na specjalistyczne programy komputerowe, służące m.in. do fakturowania. W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej zaewidencjonować taki wydatek i jak ująć go w księgach rachunkowych? Czy wartość programu należy powiększyć o kwotę wynikającą z faktury?

Gminy otrzymają dotacje celowe na zorganizowanie przedszkoli

Obowiązek zwrotu przez samorząd wydatków na dziecko uczęszczające do przedszkola na terenie innej jednostki oraz konieczność włączenia oddziałów przedszkolnych w struktury szkoły podstawowej – to tylko niektóre z modyfikacji, jakie wprowadziły przepisy zmieniające ustawę o systemie oświaty.

Dyrektor nie może sam decydować o niewypłaceniu wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny stawił się do pracy pod wpływem alkoholu, w związku z czym jeszcze przed podpisaniem listy został odesłany do domu. Następnego dnia dostarczył zwolnienie lekarskie obejmujące również dzień poprzedni. Czy w takich okolicznościach pracownikowi należy się wynagrodzenie za cały czas choroby płatne ze środków pracodawcy, czy może pierwszy dzień zwolnienia należy uznać za nieusprawiedliwiony niepłatny?

Datą operacji w raporcie kasowym jest dzień wypłaty lub wpłaty

Pytanie: Jednostka oświatowa sporządza raport kasowy, zgodnie z instrukcją, na koniec tygodnia. Zawiera on wszystkie operacje przeprowadzone w kasie w ciągu tego okresu. Z jakim datami należy dekretować dokumenty ujęte w takim dokumencie?

Ocena potrzeby likwidacji szkoły należy do kompetencji samorządu

Organ prowadzący jednostkę oświatową samodzielnie bada jej stan oraz zdolność do należytego wykonywania zadań statutowych. Ekonomiczna racjonalność utrzymywania placówki nie powinna być więc objęta sądową kontrolą legalności uchwały o zamiarze likwidacji szkoły. Takie stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 7 maja 2013 r. (sygn. akt II SA/Ol 161/13).