Samorządowe jednostki oświatowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług
Jednostki budżetowe, których organem nadrzędnym jest samorząd, nie prowadzą samodzielnie działalności gospodarczej. To zatem gmina, a nie jej jednostka organizacyjna powinna rozliczać VAT od czynności wykonywanych przez szkoły, przedszkola czy żłobki – tak wynika z przełomowego wyroku NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FSP 1/13).
Saldo konta 231 można zlikwidować przenosząc je konto przychodów
Pytanie: Po zaksięgowaniu w szkole różnic między wyliczeniami składek ZUS w programie „Płatnik” a listami płac na koncie 231 zostało saldo (po stronie Ma) w wysokości 6 groszy. Czy w związku z tym w następnym miesiącu należy skorygować listy płac u poszczególnych pracowników? Jak to prawidłowo zaksięgować?
Podatek nieruchomości od lokali mieszkalnych płaci szkoła
W przypadku wynajmu lokali mieszkalnych w budynku otrzymanym przez jednostkę oświatową w trwały zarząd podatek od nieruchomości powinna odprowadzić szkoła, a nie mieszkaniec (najemca). Takie stanowisko prezentuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie w piśmie nr K-0542/15/HR/13.
O środkach gromadzonych na wydzielonym rachunku szkoły decyduje organ
W kwestii ustalania, które dochody będą wpływały na wydzielony rachunek placówki, właściwy jest samorząd, a nie kierownik jednostki oświatowej. Aby uniknąć sporów kompetencyjnych, warto zadbać o to, aby uchwała organu nadrzędnego w tym zakresie była jak najbardziej precyzyjna.
Niewyjaśnione wpłaty z konta 245 należy wyksięgować do końca roku
Pytanie: Przedstawiciele placówki wychowawczej zamierzają uaktualnić funkcjonujący plan kont, w tym wprowadzić niestosowane wcześniej konto 245 „Wpływy do wyjaśnienia”. Jakie operacje należy ewidencjonować przy jego użyciu?
Nie można nakazać nauczycielowi uczestniczenia w nieformalnej uroczystości
Pytanie: Rodzice wyszli z inicjatywą zorganizowania z okazji rozpoczęcia roku spotkania z nauczycielem. Na uroczystości wychowawca ma zostać obdarowany drobnym upominkiem. Czy pracownik szkoły ma obowiązek uczestnictwa w takiej imprezie? Czy dyrektor może zabronić przyjęcia prezentu?
Nauczyciel na urlopie zdrowotnym też może stracić pracę
Złożenie wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia lub korzystanie z niego nie jest przeszkodą do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych – tak wynika z przełomowej uchwały Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PZP 1/13). Nauczyciele mogą stracić pracę jeszcze w tym roku.
Nadpłatę czynszu za sklepik należy ująć w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie 11
Pytanie: Szkoła podstawowa zawarła umowę na wynajem pomieszczeń, w których ma być sklepik szkolny. Za jeden z okresów najemca wpłacił kwotę czynszu wyższą niż wynikająca z umowy. Jak zaksięgować taką nadpłatę oraz jak wykazać ją w sprawozdaniach budżetowych?
Księgi rachunkowe placówki wychowawczej nie powinny być prowadzone przez pracownika księgowości zatrudnionego w jednostce oświatowej
Pytanie: W ramach planu oszczędnościowego powiat zamierza zlikwidować komórki finansowe w dwóch placówkach wychowawczych. Ich zadania miałyby przejąć dwie inne jednostki (oświatowe). Czy takie rozwiązanie jest poprawne pod względem prawnym?