W tym roku szkolnym wynagrodzenie nauczycieli pozostanie bez zmian
Nauczyciele rozpoczną rok szkolny 2013/2014 z wynagrodzeniem zasadniczym określonym na poziomie ustalonym na rok 2012. Wszystko dlatego, że nowelizacja rozporządzenia regulującego kwestię minimalnych stawek pensji pedagogów po raz pierwszy od wielu lat nie przewiduje podwyżek.
Ujęcie w klasyfikacji budżetowej wydatków na poczęstunek podczas apelu zależy od sposobu nabycia przez szkołę gotowych dań
Pytanie: Szkoła ponadgimnazjalna z okazji różnych świąt i rocznic organizuje uroczyste apele i akademie. Po zakończeniu części oficjalnej goście (rodzice, przedstawiciele władz lokalnych) zapraszani są na obiad oraz kawę. Z którego paragrafu klasyfikacji budżetowej opłacić faktury potwierdzające zakup artykułów spożywczych zużytych na organizację takich imprez?
Stypendia wypłacane uczniom należy w pierwszej kolejności zaewidencjonować przy użyciu kont rozrachunkowych – jako zobowiązanie
Pytanie: Jednostka wypłaca wychowankom stypendia na konto bankowe ich rodziców. W jaki sposób zaewidencjonować wcześniejsze naliczenie takich kwot?
Różnice między kwotą składek wyliczonych w „Płatniku” a wynikającą z listy płac księguje się na kontach 405 oraz 231
Pytanie: Szkoła w trakcie miesiąca wypłaca każdemu nauczycielowi z góry wynagrodzenie oraz dodatek mieszkaniowy, a na koniec miesiąca pensję za godziny ponadwymiarowe oraz dodatek wiejski. Składki do ZUS naliczane są przy użyciu programu „Płatnik” od sumy wszystkich przekazanych kwot. Nie są one jednak równe wartościom wyliczonym na poszczególnych listach płac sporządzanych w Excelu. Jak zaksięgować powstałe różnice?
Pracodawcy mają dodatkowe 3 miesiące na wypłatę matkom zaległych „trzynastek”
Pracownice, które z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, nie otrzymały „trzynastki” za 2012 rok, dostaną ją jeszcze w tym roku. To wynik przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny powinien przekazać dyrektorowi raport z przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej
Wprowadzenie obowiązku informowania o wnioskach i wynikach ewaluacji, konieczność uzgadniania jej przebiegu z dyrektorem szkoły, możliwość wglądu do raportu przez radę rodziców, samorząd uczniowski i radę szkoły – m.in. takie zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów o nadzorze pedagogicznym, która weszła w życie 14 czerwca 2013 r.
Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia mienia wypłacone przez ubezpieczyciela stanowi dla szkoły pozostały przychód operacyjny
Pytanie: Osoba kierująca samochodem uszkodziła bramę wjazdową do siedziby szkoły. Została ona naprawiona na koszt jednostki a ze strony ubezpieczyciela wpłynie odszkodowanie. Jak rozliczyć takie operacje? Czy istnieje możliwość podpisania umowy, zgodnie z którą całość kosztów od razu poniesie firma ubezpieczeniowa?
Od czerwca 2013 roku wyższe wynagrodzenie dla pracownika młodocianego
Jednostki zatrudniające osoby młodociane od czerwca 2013 roku muszą wypłacać im wyższą kwotę wynagrodzenia oraz potrącać większe składki na ubezpieczenia społeczne. Modyfikacje te związane są z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2013 roku ogłoszoną przez GUS.
Główny księgowy, który przejął obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości musi także opracowywać księgi inwentarzowe
Pytanie: Księgowa placówki wychowawczej, powołując się na ustawę o rachunkowości stwierdziła, że prowadzenie ksiąg inwentarzowych nie należy do jego obowiązków. Czy ma rację?
Ewidencjonując programy i koncesje, jednostki mogą stosować dodatkowe konta księgowe
W skład aktywów niezbędnych do realizacji zadań powierzonych jednostkom oświatowym i wychowawczym wchodzą wartości niematerialne, takie jak licencje na programy komputerowe czy koncesje. Sposób ich ewidencjonowania zależy przede wszystkim od ich wartości, okresu, w którym będą używane, oraz rodzaju uprawnień przekazanych przez licencjodawcę.