Nowelizacja Karty Nauczyciela nie uwzględnia kwestii wymiaru pensum pedagogów i doradców

Prace nad zmianą Karty Nauczyciela powinny dotyczyć także przepisów regulujących zakres obowiązkowego wymiaru godzin nauczycieli specjalistów – takie stanowisko zajął Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie z 9 kwietnia 2013 r. (nr RPO-712862-III/12/LN)

Nauczyciel bez podpisania osobnej umowy nie może wykonywać zadań przewidzianych dla pracowników niepedagogicznych

Pytanie: Szkoła zamierza otworzyć stołówkę. Czy zadania intendenta można powierzyć wychowawcy świetlicy?

Należności z tytułu podróży służbowej obniża się za okres, w którym pracownik nie wykonywał zadań zawodowych

Jeśli w czasie podróży służbowej (liczonej od momentu wyjazdu do powrotu) pracownik samorządowy nie pełnił czynności służbowych w określonych godzinach, okresu tego nie należy uwzględniać przy rozliczeniu delegacji – tak wynika z opinii regionalnej izby obrachunkowej w Szczecinie (nr K-0542/19/BS/13).

Kwoty wypłacane z funduszu zdrowotnego są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli są związane z długotrwałą chorobą

Pytanie: Nauczyciel otrzymuje świadczenia z funduszu zdrowotnego. Czy od tego rodzaju wypłat należy odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Kurator oświaty może jednocześnie pełnić funkcję radnego – minister administracji i cyfryzacji nie zmienia zdania

Rozszerzenie katalogu stanowisk, których nie może zajmować radny, wymaga głębszej analizy i nie może zawężać się wyłącznie do jednostek działających w oświacie – tak minister administracji i cyfryzacji argumentował brak działań w kierunku uniemożliwienia łączenia funkcji kuratora oświaty z mandatem radnego.

Klasyfikacja wydatków na czesne pracownika jednostki oświatowej zależy od formy jego opłacenia

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny wystąpił do dyrektora z wnioskiem o dofinansowanie nauki na uczelni na kierunku zgodnym z działalnością szkoły. Jednostka nie skierowała zatrudnionego na studia, ale ukończenie ich jest niezbędne, aby mógł pracować na dotychczasowym stanowisku. Z którego paragrafu można dofinansować czesne? W szkole nie istnieją regulaminy regulujące tę kwestię.

Kierownicy jednostek oświatowych oraz przedstawiciele samorządów powinni skuteczniej wdrażać mechanizmy kontroli zarządczej

Jaśniejsze określenie zasad współdziałania między jednostkami oświatowymi a organami prowadzącymi, stosowanie specjalistycznych aplikacji wspomagających analizę danych, a przede wszystkim praca nad rozpoznawaniem ryzyk – to główne rekomendacje resortu finansów dla reprezentantów samorządów oraz oświaty mające usprawnić funkcjonowanie kontroli zarządczej.

Jednostki zwolnione z VAT również powinny stosować kasy rejestrujące

Szkoły i przedszkola publiczne, wykonując czynności odpłatne, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT są podmiotami samodzielnie prowadzącymi działalność gospodarczą. Oznacza to, że mimo nieposiadania osobowości prawnej są one zobowiązane do ewidencjonowania swojej sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Dotyczy to jednak wyłącznie tej sprzedaży, która jest realizowana na rzecz osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami.

Gminy otrzymają dodatkowe środki na zakładanie i prowadzenie przedszkoli

Organy prowadzące mogą liczyć na ponad 500 mln zł dotacji na obniżenie opłat za ponadwymiarowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu – to wynik przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Dodatkowo, 200 mln zł ze środków unijnych zostanie przeznaczone na doposażenie oddziałów przedszkolnych w meble, zabawki i pomoce dydaktyczne.