Księgowanie odpisu na fundusz socjalny

Pytanie: Szkoła ponadgimnazjalna utworzyła podstawowy odpis roczny na fundusz socjalny w wysokości 90.000 zł. Jak poprawnie zaksięgować operacje związane z jego naliczeniem oraz wpłatą majowej i wrześniowej raty?

Dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej - pamiętaj o terminach na złożenie wniosków

Samorządy, które złożą wnioski do resortu edukacji mogą liczyć na środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Otrzymane kwoty mogą zostać przeznaczone m.in. na wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne, dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli, czy też pokrycie szkód związanych ze zdarzeniami losowymi.

Opłaty za zaświadczenie o niekaralności - klasyfikacja budżetowa

Pytanie: W związku z zatrudnieniem pracownika, ośrodek szkolno-wychowawczy wystąpił z zapytaniem o jego niekaralność. Do którego paragrafu klasyfikacji zaliczyć wydatki na ten cel?

Awans pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych bez Karty Nauczyciela

Od marca 2013 r. pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodków adopcyjno-opiekuńczych nie podlegają już przepisom rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Pozostałe zasady przewidziane w Karcie Nauczyciela mają zastosowanie do końca roku.

Pieniądze skradzione przez pracownika stanowią niedobory zawinione podlegające ewidencji na koncie 234

Pytanie: Pracownica szkoły (księgowa), upoważniona do wykonywania przelewów bankowych, wpłacała na swoją korzyść zawyżone wynagrodzenie oraz  pieniądze za fikcyjne faktury (na konto osobiste). Kradzież ujawnił dyrektor jednostki, a księgowa została zwolniona w trybie natychmiastowym. Po ustaniu zatrudnienia, była księgowa wpłaciła większość należności na konto jednostki. Jak zaksięgować zdarzenia gospodarcze związane z opisaną sytuacją?