Przepisów o zwolnieniach z ZUS i PIT świadczeń pracowniczych nie można nadinterpretować
Pracownicy jednostek oświatowych i wychowawczych, poza wynagrodzeniem za wykonaną pracę mogą otrzymywać od pracodawcy także inne świadczenia np. o charakterze socjalnym lub jako ekwiwalent wynikający z przepisów bhp. Badając czy w danym przypadku wystąpi obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych oraz zaliczek na podatek dochodowy. każdorazowo należy badać, jaki charakter ma dana wypłata, jakie jest jej źródło.
Pracownik szkoły wybrany na radnego ma prawo do zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy na czas sesji organu stanowiącego
Radny podczas sprawowania mandatu musi brać udział w pracach organu stanowiącego. Aby umożliwić pracownikowi szkoły wybranemu do rady wykonywanie tych obowiązków, dyrekcja ma obowiązek zwalniania go od pracy na czas sesji. Przyszły radny sam musi poinformować kierownika placówki o rozpoczęciu sprawowania mandatu.
NIK przedstawił rekomendacje dotyczące przyznawania stypendiów uczniowskich
Wyodrębnianie komisji stypendialnych oraz określanie harmonogramu działań podczas procesu wnioskowania - to niektóre z rekomendacji Najwyższej Izby Kontroli po przeprowadzeniu kontroli w zakresie przyznawania stypendiów.
Nauczyciele języka w przedszkolu zyskali czas na uzupełnienie wykształcenia
Osoby posiadające kwalifikacje do nauczania wczesnoszkolnego, ale nieposiadające odpowiedniego wykształcenia metodycznego będą mogły uczyć języka obcego jeszcze do połowy 2020 roku.
Nauczyciel ma prawo do wypłaty odprawy emerytalnej nawet, gdy był zatrudniony przez szkołę na zastępstwo
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo chciałby wcześniej rozwiązać umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę i otrzymać z tego tytułu odprawę emerytalną. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?
Nakłady poniesione przez szkołę na modernizację centralnego ogrzewania wpływają na wartość początkową całego budynku
Przed zbliżającym się okresem zimowym przedstawiciele jednostek oświatowych powinni zadbać m.in. o sprawdzenie sprawności urządzeń grzewczych. Jeśli okaże się, że niezbędne jest poniesienie dodatkowych wydatków na ich wymianę, trzeba pamiętać, że nie stanowią one zazwyczaj oddzielnego środka trwałego.
Jednostka samorządu nie może odmówić udzielenia dotacji na dziecko, za które nie została uiszczona opłata stała za pobyt w przedszkolu
Organ stanowiący samorządu terytorialnego może - w ramach swoich kompetencji - ustalić tryb udzielania i rozliczania dotacji na przedszkola niepubliczne oraz zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystania. Jego postanowienia nie mogą natomiast dotyczyć zasad udzielana dotacji, tym bardziej gdy są one sprzeczne z ustawą o systemie oświaty.
Gminy będą mogły rozliczać dotację na przedszkola na starym wzorze
Dotychczasowy formularz rocznego rozliczenia dotacji celowej z budżetu państwa na wsparcie realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego będzie obowiązywał jeszcze przez kolejny rok. Wydłużenie stosowania dotychczasowego wzoru również na 2015 rok jest związany z koniecznością łagodzenia procesu obniżania wieku szkolnego.
Dodatkowa umowa z nauczycielami prowadzącymi zajęcia w ramach projektu
Pytanie: Szkoła uczestniczy w projekcie „Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III szkoły podstawowej”. Czy można zatrudnić nauczycieli swojej placówki do prowadzenia zajęć w ramach tego projektu na umowy zlecenie?
Decyzję w sprawie wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży dyrektorowi szkoły podejmuje organ prowadzący
Pytanie: Nauczycielowi wychowania fizycznego pełni jednocześnie funkcję dyrektora szkoły. Kto w takim przypadku przyznaje mu ekwiwalent na zakup odzieży roboczej?