Nr 21 z 11.2014

Nr 21 z 11.2014

Nr 21 z 11.2014

Zlecając obsługę księgową szkoły innej placówce, należy pamiętać o jasnym wydzieleniu ewidencji, dokumentacji oraz stosowaniu osobnych rachunków

Fakt przejęcia obsługi finansowo-księgowej szkoły przez inną jednostkę oświatową nie zwalnia dyrektora z konieczności opracowania osobnej polityki rachunkowości oraz procedur kontrolnych. Księgi rachunkowe dla poszczególnych jednostek powinny być jasno wyodrębnione, a ewidencję należy prowadzić na podstawie osobnej dokumentacji.

Wynagrodzenie właściciela niepublicznego przedszkola pokryte z dotacji samorządowej jest zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje samorządowe otrzymywane przez osoby prowadzące przedszkola niepubliczne i przeznaczone na wynagrodzenie osoby prowadzącej placówkę jest zwolnione z podatku dochodowego. Wydatki pokryte z tego źródła nie stanowią jednak dla właściciela kosztów uzyskania przychodów.

Wcześniejsza wypłata trzynastki jest możliwa wyłącznie w razie likwidacji jednostki

Pytanie: Jednostki oświatowe i wychowawcze nie mogą wypłacać trzynastek wcześniej, niż przed końcem roku budżetowego. Jedynym wyjątkiem jest likwidacja szkoły lub placówki.

Szkoły publiczne zakładane przez izby gospodarcze mogą przeznaczać środki z dotacji na cele promocji i reklamy

Pytanie: We wrześniowym numerze „Finansów jednostek oświatowych i wychowawczych” pojawiło się opracowanie na temat wydatków szkół niepublicznych na reklamę i promocję. Czy szkoła, której organem nadrzędnym jest izba budownictwa, a więc placówka publiczna, z tym że nie prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, również nie może przeznaczać dotacji na promocję i reklamę?

Szkoły powinny zweryfikować poprawność zapisów księgowych dotyczących zwiększenia planu po otrzymaniu przez samorząd dotacji podręcznikowej

W zależności od sposobu przyjętego przez dyrektora szkoły, ewidencję księgową zakupu podręczników i materiałów ćwiczeniowych ze środków otrzymanych od samorządu dzięki dotacji można przeprowadzić przy użyciu kont 401, 013 lub 014.

Starając się o zwrot mienia powierzonego zwalnianemu asystentowi nauczyciela, należy zastosować odpis aktualizujący

Pytanie: Jednostka oświatowa zatrudniła asystenta nauczyciela, który wkrótce potem został zwolniony dyscyplinarnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba ta nie będzie chciała oddać powierzonego mu mienia (komórki, laptopa). Jak zachować się w tej sytuacji? Jakie zastosować zapisy księgowe?

Przy wynajmie pomieszczeń szkolnych w podstawie opodatkowania VAT należy uwzględnić zarówno czynsz, jak i opłaty za media

Obciążenie najemców pomieszczeń szkolnych równowartością opłat za media nie stanowi odrębnej usługi. W podstawie opodatkowania VAT od usługi najmu, oprócz czynszu, szkoła powinna więc uwzględnić również wysokość tych opłat, stosując stawkę właściwą dla usługi głównej.