AJO 133
Zadania i terminy księgowej jednostki oświatowej na przełomie roku i w I kwartale 2022 roku
Poznaj listę najważniejszych zadań związanych z finansami w jednostce oświatowej na I kwartał 2022 roku. Wpisz je także do swojego terminarza, a dzięki temu nie zaniedbasz żadnego obowiązku rozliczeniowego i sprawozdawczego.
Obowiązek dowozu dziecka niepełnosprawnego do placówki
Pytanie: Mamy w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym dziecko 6-letnie z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (niepełnosprawność sprzężona). Rodzice starają się o dowóz z gminy. Czy gmina ma obowiązek zapewnić w tym przypadku dowóz do placówki?
AJO 132
Szkoła utrzymująca się wyłącznie z dotacji a finasowanie świadczeń i nagród dla pracowników
W tym artykule poruszamy temat wydatkowania dotacji oświatowej otrzymywanej przez placówkę niepubliczną, która nie pobiera czesnego od rodziców, na nagrody dyrektora szkoły dla pracowników niepedagogicznych, nagrody jubileuszowe dla nauczycieli, odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę, przejścia na emeryturę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Podwyżki dla pracowników samorządowych i inne zmiany w rozporządzeniu płacowym
Znowelizowane rozporządzenie płacowe dla pracowników samorządowych przewiduje zmiany miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania oraz kilka innych nowości, o których przeczytasz w artykule.
Organizacja pracy szkół w zakładach poprawczych w dniu wolnym od pracy
Z tego artykułu dowiesz się, jak święto 11 listopada wpływa na organizację pracy i wymiar czasu pracy nauczycieli zatrudnionych w szkole w zakładzie poprawczym, w którym zajęcia realizowane są przez 6 dni w tygodniu.
AJO 131
Zmiany w klasyfikacji budżetowej wydatków od 2022 roku – nowe paragrafy dla nauczycieli
W nowym roku w związku z wyodrębnieniem wydatków na wynagrodzenia nauczycieli z paragrafu 401 „Wynagrodzenia osobowe pracowników” oraz na dodatkowe wynagrodzenie roczne z paragrafu 404 „Dodatkowe wynagrodzenie roczne” wprowadzono dwa nowe paragrafy klasyfikacji budżetowej dla nauczycieli. Sprawdź, jak zastosować te zmiany w praktyce.
ZFŚS – obowiązki na koniec roku
Z tego artykułu dowiesz się, jak skorygować wysokość odpisu na fundusz socjalny oraz co należy zrobić, jeśli szkoła lub placówka oświatowa przekazała na rachunek bankowy funduszu więcej środków pieniężnych, niż to wynika z ponownego przeliczenia średniorocznego zatrudnienia bądź gdy nastąpiła niedopłata na konto funduszu.
Wydatkowanie subwencji na kształcenie specjalne
Pytanie: Czy środki na uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą być przeznaczone na zakup np. laptopa do gabinetu logopedycznego, na którym pracować będzie logopeda prowadzący zajęcia m.in. z uczniami z orzeczeniami? Czy może to być jedynie sprzęt, na którym pracuje dziecko z orzeczeniem? Czy możliwy jest zakup materiałów papierniczych lub środków czystości proporcjonalnie do liczby uczniów z orzeczeniami?
SJO 42
Zmiany w umowach związane z COVID-19
Wątpliwości odnośnie do możliwości aneksowania umów w związku z wystąpieniem okoliczności wynikających z COVID-19 należy rozpatrywać każdorazowo w oparciu na regulacje zawarte w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zapewnienie dowozu a udzielenie zamówienia publicznego
Zgodnie z art. 7 pkt 32 ustawy Pzp, zamówienie publiczne to umowa odpłatna zawierana między zamawiającym a wykonawcą, której przedmiotem jest nabycie przez zamawiającego od wybranego wykonawcy robót budowlanych, dostaw lub usług.
Zakaz karania za opóźnienie
Zgodnie z art. 433 ustawy Pzp projektowane postanowienia umowy nie mogą przewidywać odpowiedzialności wykonawcy za opóźnienie, chyba że jest to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia. Zamawiający musi mieć świadomość, że terminy, zwłoka i opóźnienie nie są tożsame. Zwłoka powiązana jest bowiem z winą wykonawcy, opóźnienie zaś występuje niezależnie od jej istnienia. Tym samym nawet w przypadku nieuprawnionego zastrzeżenia kar „za opóźnienie” nie ma podstaw do ich naliczania na etapie realizacji umowy.
AJO 130
Remont placówki oświatowej – na co zwrócić uwagę, przygotowując postępowanie?
By zapewnić właściwe warunki pobytu w obiektach szkolnych, dyrektor realizuje cykliczne naprawy, remonty oraz inwestycje. Większość z nich realizowana jest poprzez udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane. Tym samym, wydaje się niezwykle istotne wskazanie kilku zasad, które obowiązują w toku przygotowania oraz prowadzenia procedury zakupowej, a także realizacji zawartej umowy.
Przyznanie pomocy zdrowotnej na podstawie nieczytelnych recept
Pytanie: Nauczyciel emeryt złożył wniosek o zapomogę zdrowotną ze środków organu prowadzącego. Przedstawił rachunki na poniesione koszty leczenia, lecz na rachunkach zamazał nazwy leków, powołując się na ochronę danych osobowych. Czy możemy przyjąć te rachunki i na ich podstawie przyznać zapomogę zdrowotną? Zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta do wniosku należy dołączyć imienne rachunki dokumentujące poniesione koszty leczenia, w tym kwoty wynikające z zakupu leków.
Przekazanie zbędnych składników majątku ruchomego potrzebującym
Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można przekazać zbędne składniki rzeczowe majątku ruchomego dla osób potrzebujących, będących pod opieką PCPR lub CUW tak, aby te placówki nie musiały przyjmować tego na swój inwentarz.
AJO 117
Wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli
Sprawdź, jaka będzie wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli, którą należy wypłacić ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do 31 sierpnia 2021 roku.
VAT od udostępnienia gminnych pomieszczeń na zajęcia sportowe dla młodzieży
Nieodpłatne udostępnienie przez gminę pomieszczeń na zajęcia z dziećmi i młodzieżą nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
AJO 116
Łączne czy odrębne postępowania na różne produkty spożywcze?
Mimo iż wielu zamawiających łączy różne grupy artykułów spożywczych i na tej podstawie przeprowadza postępowanie przetargowe, tak naprawdę zamawiający nie mają takiego obowiązku.
Zwrot kosztów dowozu dzieci przez rodziców
Nie ma możliwości refundowania przejazdów prywatnymi pojazdami dzieci do lat 7 i rodziców (opiekunów) do szkoły, jeżeli nie są to dzieci niepełnosprawne.