Wynajem pomieszczeń szkolnych na okres dłuższy niż 3 lata wymaga uzyskania zgody organu przekazującego budynek w trwały zarząd oraz organu nadzoru

Szkoła może wynająć część budynku, na który został ustanowiony trwały zarząd, po zawiadomieniu o tym organu samorządowego. Jeżeli umowa jest zawierana na czas dłuższy niż 3 lata, wymagana jest jego zgoda.

Termin przeksięgowania przez szkołę zrealizowanych wydatków zależy od rozwiązań przyjętych w polityce rachunkowości

Pytanie: Na podstawie sprawozdań budżetowych szkoła zamierza przenieść wartość zrealizowanych wydatków na fundusz jednostki. Analizując opisy do kont 223 oraz 800, powstają wątpliwości, co do terminu takiego przeksięgowania. Czy należy tego dokonać w trakcie, czy też na koniec roku?

Szkoła, która zdecydowała się na zatrudnienie asystenta nauczyciela, musi pamiętać o sformalizowaniu zakresu jego obowiązków

Pytanie: Począwszy od roku szkolnego 2014/2015, istnieje możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela w klasach I- III szkół podstawowych, w tym specjalnych i integracyjnych, a także asystenta wychowawcy świetlicy. Zastosowanie mają tu regulacje Kodeksu pracy. Warto, aby zakres obowiązków takiej osoby został ujęty w formie oficjalnego dokumentu.

Rozbudowę monitoringu szkoły można sfinansować z wydzielonego rachunku

Pytanie: W ubiegłym roku - w ramach planu wydatków inwestycyjnych - szkoła kupiła urządzenia monitoringu wizyjnego. Po zakończeniu montażu i potwierdzeniu kompletności i zdatności do użytkowania został przyjęty do puli środków trwałych. W bieżącym roku jednostka nie ma w planie wydatków inwestycyjnych żadnych środków. Czy chcąc rozbudować działający monitoring, może sfinansować wydatki w ramach wydzielonego rachunku dochodów?

Regulamin opracowany przez radę gminy powinien zawierać jasne kryteria przyznawania nagród nauczycielom przez dyrektora

Podjęcie uchwały, w której rada gminy wskaże, że nagroda dla nauczyciela może być przyznana na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, jest sprzeczny z prawem i może powodować jej nieważność.

Odsetki od nauczycielskiego dodatku wiejskiego wypłaconego po terminie są wolne od podatku dochodowego

Do dodatku wiejskiego, wypłaconego nauczycielowi na mocy wyroku sądu, trzeba doliczyć ustawowe odsetki za opóźnienie. Mimo że dodatek ten nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli, w świetle przepisów podatkowych jest przychodem ze stosunku pracy. Oznacza to, że naliczone odsetki korzystają ze zwolnienia z podatku.