Związek gmin podnajmujący budynek szkoły nie płaci podatku od nieruchomości
Jeżeli związek gmin najmuje na siedzibę swoich organów pomieszczenia w budynku szkoły to na niej, a nie na związku ciąży obowiązek zapłaty nieruchomości. Wynika to z tego, że do zapłaty podatku zobowiązany trwały zarządca, a nie na najemcy lokalu.
W § 426 klasyfikacji budżetowej należy ujmować opłaty związane zarówno ze zużyciem energii elektrycznej, jak i z jej dostawą
Pytanie: Jednostka oświatowa zawarła z dostawcą „kompleksową umowę dostarczania energii elektrycznej”. Regularnie otrzymuje od niego jedną fakturę z podziałałem na „energię” i „dystrybucję”. W jaki sposób zakwalifikować część wydatków dotyczącą samej dystrybucji?
W samorządowych jednostkach oświatowych zasady ewidencji zwrotu wydatków powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych
Pytanie: W samorządowych jednostkach oświatowych zasady ewidencji zwrotu Przedszkole ma swoją siedzibę w budynku, którym zarządza szkoła i na podstawie zawartego porozumienia co miesiąc opłaca media zaliczkowo. Dwa razy do roku tj.na 30 czerwca i 31 grudnia szkoła rozlicza się na podstawie faktycznego zużycia. W wyniku tego może wystąpić nadpłata lub niedopłata w stosunku do wniesionych zaliczek. Rozliczenie za pierwszy okres następuje do połowy sierpnia, a za drugi do połowy lutego następnego roku. Dokumenty korygujące jednostka ujmuje w księgach roku bieżącego. Jak prawidłowo należy księgować zwroty środków z dokonywanych rozliczeń? Czy zwrócone nadpłaty z rozliczenia niezależnie od okresu jakiego dotyczą traktować jako dochody czy też zwrot wydatków roku bieżącego?
Ulepszeniem są prace powodujące zmianę cech użytkowych środka trwałego
Jednym z częściej pojawiających się problemów związanych z pracą księgowych jednostek publicznych jest prawidłowe rozróżnienie nakładów poniesionych na remont od tych wykorzystanych na ulepszenia. Ma to istotne znaczenie, od tego bowiem, do której kategorii zakwalifikujemy daną kwotę, zależy poprawność klasyfikacji budżetowej. W praktyce wiele kłopotów sprawia również odróżnienie zakupu materiałów od nabycia usług.
Szkole, jako płatnikowi, przysługuje 0,3% pobranego podatku dochodowego
Pytanie: Ordynacja podatkowa stanowi, że płatnikom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Czy szkoła również może naliczać sobie tego rodzaju kwoty?
Stosowanie przez szkoły szczególnych zasad rachunkowości nie wyłącza konieczności przestrzegania ogólnych norm prawa bilansowego
Placówki oświatowe, oprócz szczególnych zasad przewidzianych dla jednostek budżetowych, powinny stosować również ogólne regulacje wynikające z ustawy o rachunkowości. Ich nieprzestrzeganie może narazić kierowników oraz księgowych na kłopoty ze strony organów nadzorczych.
Są pieniądze dla pracowników oświaty zagrożonych zwolnieniem
Do września 2015 roku nauczyciele, którzy stracili pracę oraz zagrożeni jej utratą, będą mogli korzystać ze wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pomoc obejmuje dotacje na założenie własnej firmy, doradztwo w zakresie jej prowadzenia, a także kursy, szkolenia i finansowanie studiów podyplomowych. Środki są sukcesywnie rozdysponowywane za pośrednictwem regionów.
Przy odwrotnym obciążeniu szkoła powinna ujmować VAT należny w tej samej podziałce klasyfikacji budżetowej, z której zakupiono dany towar
Pytanie: Jednostka oświatowa nabywa towary, które mają służyć uczniom do wykonania stołu ślusarskiego. Podatek rozliczany jest w tzw. procedurze odwrotnego obciążenia. Jak w takim przypadku przeprowadzić ewidencję księgową? Czy właściwe tu będzie konto 403 „Podatki i opłaty”? Szkoła jest zwolniona z płacenia VAT ze względu na nieprzekroczenie progu sprzedaży.
Pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy otrzymają dodatek do wynagrodzenia
Osoby zatrudnione w Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach pośrednika pracy oraz doradcy zawodowego mogą otrzymać dodatek wynagrodzenia związany z efektami wykonywanych zadań. Wcześniej środki takie przysługiwały jedynie pracownikom wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.