Wymiar urlopu nauczyciela dorabiającego w innej placówce zależy od tego, która z jednostek jest jego podstawowym zakładem pracy

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela religii i informatyki w jednostce feryjnej. Dodatkowo połowę etatu uzupełnia w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy ma on prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii w okresie wakacji?

W przypadku jednostek oświatowych będących podatnikami VAT dokumentem zmniejszającym należności z tytułu usług jest faktura korygująca

Pytanie: Szkoła otrzymuje zbiorcze faktury za zużycie energii elektrycznej. Następnie obciąża częścią wydatków znajdujące się w tym samym budynku gimnazjum oraz stołówkę. Na podstawie jakich dokumentów szkoła powinna rozliczać zwroty nadpłat? Czy w takim przypadku niezbędna jest korekta deklaracji?

Szkoła przyjmująca pracownika, którego staż przekracza lata uprawniające do nagrody, nie musi wypłacać jubileuszówki

Pytanie: Pracownik obsługi został zatrudniony w szkole na czas określony. Z przedstawionych świadectw pracy wynika, że jego łączny staż pracy wyniósł 35 lat 6 miesięcy i 16 dni. Bezpośrednio przed przyjęciem korzystał z zasiłku dla bezrobotnych. Czy aktualny zakład pracy musi mu wypłacić nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy?

Pracodawca nie może żądać od pracownika deklaracji co do dalszych planów zawodowych

Pytanie: Pracownik placówki wychowawczej w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Czy można wystąpić do niego z prośbą o decyzję dotyczącą kontynuacji zatrudnienia? Wiąże się to m.in. z poprawnym ustaleniem lat pracy i naliczeniem odprawy oraz nagrody jubileuszowej.

Organy kontrolujące realizację "Wyprawki szkolnej" nie mogą żądać od dyrekcji szkoły przedstawienia decyzji administracyjnej

Pytanie: W ramach realizacji programu „Wyprawka szkolna”, na wniosek rodziców, szkoła przyznała uczniom pomoc finansową. Sporządzono przy tym imienną listę beneficjentów. Podczas aktualnie odbywającej się kontroli wskazano, że do dokumentacji powinna była jeszcze zostać dołączona pisemna decyzja dyrektora określająca, na jaką kwotę została przyznana wyprawka na dane dziecko. Czy organ kontroli ma rację?

Odmawiając związkowcom czasu wolnego, można narazić się na kłopoty

Pytanie: W placówce funkcjonują związki zawodowe. Ile razy w miesiącu pracodawca ma obowiązek zwolnić przewodniczącego komisji zakładowej i jego zastępcę z prawem do wynagrodzenia na spotkania i szkolenia organizowane przez zarząd? Czy można odmówić pracownikowi udzielenia wolnego?

Informację o spełnianiu obowiązku szkolnego i rocznego przygotowania przedszkolnego należy corocznie aktualizować

Pytanie: Szkoła przyjęła ucznia zamieszkującego w obwodzie innej placówki publicznej. Czy realizację przez niego obowiązku szkolnego należy potwierdzać w każdym nowym roku?

Gmina nie może sfinansować dowozu uczniów spoza obwodu szkolnego

Samorząd powinien zapewnić dzieciom bezpłatny transport z domu do szkoły. Przepisy nie umożliwiają jednak finansowania dowozu uczniów mieszkających poza obwodem ustalonym przez organ stanowiący gminy.

Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z przebudową boisk szkolnych i urządzeń sportowych

Jeżeli z boiska szkolnego korzystają wyłącznie uczniowie, a jego właściciel nie wykorzystuje go do czynności podlegających opodatkowaniu, gmina nie ma prawa odliczenia VAT z faktur związanych z jego budową lub modernizacją - twierdzi dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Zwiększą się wymagania lokalowe dla instytucji chcących założyć żłobek

Zdobycie pozytywnej opinii inspekcji sanitarnej w formie decyzji oraz zwiększenie obostrzeń w zakresie dostosowania urządzeń sanitarnych - to najważniejsze zmiany w przepisach regulujących sposób spełnienia wymagań lokalowych przez żłobki i kluby dziecięce.