WYDANIE ONLINE

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela, do 31 sierpnia otrzymują świadczenie urlopowe. Jego wysokość uzależniona jest wyłącznie od okresu i wymiaru zatrudnienia w danym roku szkolnym. Nauczyciel ma prawo do świadczenia urlopowego, niezależnie od tego, czy korzysta czy nie korzysta z urlopu.

czytaj więcej »

Opłatę za gospodarowanie odpadami ponoszą również jednostki sektora finansów publicznych np. szkoły w których są internaty zamieszkiwane przez młodzież, bursy szkolne itp. Właściwe księgowanie tych opłat często sprawia problemy. Wątpliwości wyjaśniamy w tym artykule.

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z zapisem art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej, o których mowa w ust. 3, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Liczne interpretacje i orzeczenia sądowe wskazują, że rodzice powinni ponosić koszty wyłącznie "wsadu do kotła" pozostałe koszty powinna ponosić szkoła (gmina). Czy będzie to miało zastosowanie również w stosunku do kosztów zapewnienia ciepłego posiłku, o którym mowa w art.106 a? Czy w przypadku, gdy szkoła będzie zapewniać ciepły posiłek w formie cateringu, rodzic będzie ponosił tylko koszt wsadu do kotła wskazany przez oferenta, a pozostałą różnicę wynikającą ze wskazanego całego kosztu kalkulacyjnego będzie musiała pokryć szkoła (gmina)? Czy konieczne będzie zawarcie umowy pomiędzy szkołą (gminą), a rodzicem dotyczącej zapewnienia posiłku i odpłatności za ten posiłek?

czytaj więcej »

Pytanie: Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna otrzymała środki z Funduszu Pomocy na wsparcie uczniów z Ukrainy. Czy z otrzymanych środków możemy zakupić narzędzia diagnostyczne dostosowane do możliwości językowych tych dzieci, w tym testy niewerbalne oraz nieobciążone kulturowo pomoce dydaktyczne, które będą bardzo pomocne w pracy z dziećmi z Ukrainy? Czy musimy zakładać odrębne konto bankowe do ewidencji tych środków?

czytaj więcej »

Wskutek poprawek zgłoszonych w Senacie nowe obowiązki związane z Centralnym Rejestrem Umów powstaną dopiero od 1 stycznia 2024 r., a nie jak zapowiadano – od lipca 2022 r. Co istotne, obowiązek zgłoszeń powstanie dla umów zawartych nie wcześniej niż 1 stycznia 2024 r.

czytaj więcej »

Sprawdź, jakie rozwiązania przewidziano w zakresie pracowniczych planów kapitałowych w szkole. Zmiany weszły w życie 4 czerwca 2022 r.

czytaj więcej »

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie mają wejść w życie 1 lipca 2022 r. Podatek dochodowy dla pracowników oświaty ma zostać obniżony do 12%. Sprawdź, jakie jeszcze inne zmiany zaplanowano.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa.

czytaj więcej »

Nowelizacja Karty Nauczyciela w założeniu ma uprościć i odbiurokratyzować system awansu zawodowego nauczycieli oraz zagwarantować nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole wyższego wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Konieczność wprowadzenia nowych przepisów dotyczących podziału subwencji ogólnej wynika z potrzeby finansowania wynagrodzenia specjalistów. Sprawdź, jakie zmiany przewidziano w projekcie.

czytaj więcej »

Projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego jest związany z wdrażanym w resorcie finansów nowym rozwiązaniem informatycznym – e-Urząd Skarbowy i docelowo ma zastąpić portal podatkowy. Sprawdź, jakie nowości w nim przewidziano.

czytaj więcej »

Od 1 sierpnia 2022 r. obowiązywać mają nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Przyjrzyjmy się przepisom przejściowym.

czytaj więcej »

W przypadku dofinansowania do wypoczynku wiele regulaminów ZFŚS dodatkowo uzależnia przyznanie świadczenia od wymogu wykorzystania 14-dniowego urlopu. Niekiedy regulamin zawiera również zapis, że podstawą złożenia wniosku o tzw. wczasy pod gruszą jest plan urlopów zatwierdzony do 31 grudnia poprzedniego roku. Czy wówczas zatrudnienie w trakcie roku uniemożliwia otrzymanie świadczenia?

czytaj więcej »

Dotacja oświatowa może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań określonych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych m.in. na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją zadań organu prowadzącego. Dotacja może być wykorzystana na wydatki poniesione w roku budżetowym, na który została udzielona, niezależnie od tego, którego roku dotyczą wspomniane zadania. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "6f3022a6-e1a5-4104-967f-2ad4dcb2d964", }); });