Wynagrodzenie dyrektora pokryte z dotacji jest zwolnione z PIT

Dochód z tytułu pełnienia funkcji dyrektora szkoły niepublicznej pokrywany w całości z dotacji samorządowych korzysta ze zwolnienia z PIT. Dyrektor nie ma obowiązku odprowadzenia zaliczek na podatek ani wykazywania go w zeznaniu podatkowym

Wydatki z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego jednostki samorządu terytorialnego mogą kwalifikować w § 231 lub § 433

Obowiązek pokrywania przez gminę kosztów wychowania przedszkolaka w innej placówce wynika wprost z ustawy o systemie oświaty, nie jest zatem wymagane zawieranie odrębnego porozumienia w tym zakresie. Wydatki na ten cel gmina może klasyfikować w § 231 lub § 433.

Wydatek na zabudowę szafy w gabinecie księgowej szkoły można zaklasyfikować w § 427, jeśli tylko czynność taka ma cechy remontu

Pytanie: Publiczna jednostka oświatowa zamierza nabyć usługę zabudowy szafy do gabinetu księgowej. Czy wydatek ten można potraktować jako usługę remontową i zrealizować z § 427?

Wpływy na rachunek, których jednostka nie jest w stanie jednoznacznie zidentyfikować, księguje się na koncie 245

Pytanie: Zdarza się, że na konto bankowe jednostki budżetowej wpływają środki, których nie można przypisać jednoznacznie do określonych przychodów. Leżą wówczas na koncie kilka dni czy tygodni, aż do wyjaśnienia. Jak powinno wyglądać księgowanie takich wpływów?

Urlopu na żądanie nie można udzielić pracownikowi na część dnia

Pytanie: Pracownik jednostki przyszedł do pracy na godzinę 7.00. Tego dnia miał świadczyć pracę do godz. 19.00, jednak o godzinie 9.30 poprosił o urlop na żądanie. Czy pracodawca powinien ten dzień policzyć jako całe 12 godzin urlopu na żądanie?

Uproszczenia nie mogą wpływać negatywnie na rzetelność ksiąg jednostek oświatowych

W ramach przyjętych zasad rachunkowości jednostki mogą stosować uproszczenia pozwalające oszczędzić czas i pracę. Mogą one dotyczyć, np. definiowania momentu ewidencji rozrachunków na przełomie okresów sprawozdawczych, wyceny zapasów oraz ewidencji niskocennych składników majątku. Przyjęte rozwiązania nie mogą jednak wpływać na obowiązek zapewnienia wykazania w księgach rachunkowych wszystkich danych, które są istotne w procesie podejmowania decyzji gospodarczych.

Sposób klasyfikowania wydatków na przeprowadzenie kursu zależy od tego, czy osoba przyjmująca zlecenie prowadzi działalność gospodarczą

Pytanie: Jako samorządowa jednostka oświatowa zawieramy umowy cywilnoprawne z osobami fizycznymi na przeprowadzenie zajęć w ramach kursu. Część osób prowadzi działalność gospodarczą i po zakończeniu umowy wystawia rachunek lub fakturę. W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej należy ująć zapłatę za taką fakturę?

Resort edukacji o terminach składania wniosków o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z 0,4% rezerwy w roku 2015

Do 30 lipca można składać wnioski o dofinansowanie doposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne pomieszczeń dydaktycznych w nowo wybudowanych obiektach szkół i placówek oświatowych w ramach zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej z 0,4% rezerwy. Do wniosku z tego tytułu należy dołączyć dokument potwierdzający pozwolenie na użytkowanie obiektu lub wstępny protokół odbioru.

Polityka rachunkowości szkoły musi być na bieżąco aktualizowana

Jednym z podstawowych obowiązków kierownika publicznej jednostki oświatowej jest doprowadzenie uregulowań wewnętrznych dotyczących polityki rachunkowości do obowiązujących przepisów, ich bieżące aktualizowanie oraz dostosowanie przepisów wewnętrznych do rozwiązań faktycznie stosowanych.

Opłaty za obiady w przedszkolu są zwolnione z VAT

Opłaty za obiady w przedszkolu pobierane od rodziców i nauczycieli są zwolnione VAT. Opodatkowaniu podlegają natomiast wpływy za korzystanie z posiłków przez pracowników administracyjnych przedszkola.