Korekta przychodów z opłat za wyżywienie z tytułu nieobecności dziecka w przedszkolu może nastąpić w drodze kompensaty
Pytanie: Ze względu na nieobecność dzieci w przedszkolu jednostka pomniejsza przychody wpływające za wyżywienie. Jak poprawnie rozliczyć tego typu operacje?
Dyrektor nie może dokonywać potrąceń z pensji nauczyciela na podstawie kopii podpisu
Pytanie: Dyrektor szkoły otrzymał od firmy świadczącej usługi finansowe pismo z żądaniem dokonywania potrąceń rat kredytowych z wynagrodzenia nauczyciela, który nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych. Do pisma załączono kopię ugody, w której nauczyciel wyraził zgodę na dokonywanie takich potrąceń. Czy pismo stanowi dla dyrektora szkoły podstawę do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia nauczyciela?
Dowóz dzieci zorganizowany przez szkołę jest zwolniony z VAT tylko w przypadku przekroczenia odległości określonych w ustawie o systemie oświaty
Usługi dowozu dzieci świadczone przez jednostkę oświatową mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, wyłącznie gdy odległości z domu do szkoły przekraczają te wymienione w ustawie o systemie oświaty. Tylko wówczas można mówić, że są one powiązane z usługami w zakresie opieki i wychowania. W pozostałych przypadkach dowóz opodatkowany jest preferencyjną stawką 8%.
Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać za okres miesięczny lub roczny
Jednostki sektora publicznego mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Mogą także przyjąć stawki określone w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo ustalone przez dysponenta części budżetowej lub zarząd jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy prawa bilansowego oraz podatkowego w nieco odmienny sposób regulują sposób amortyzowania aktywów trwałych. Jednostki publiczne będące podatnikami podatku dochodowego powinny więc prowadzić odrębną ewidencję analityczną do celów rozliczenia księgowego i podatkowego.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3