Zamknięcie roku 2022. O tym musisz wiedzieć!

Dyrektor szkoły w celu prawidłowego zamknięcia roku powinien szczegółowo określić czynności związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Od tego zależy właściwe otwarcie ksiąg na kolejny rok budżetowy. Dowiedz się, jak bezbłędnie zamknąć rok 2022.

Wymiana pieca – czy możliwa z dotacji?

Poznaj stanowisko RIO na temat pokrywania ze środków pochodzących z dotacji oświatowej kosztów związanych z wymianą niesprawnego pieca gazowego na pompę ciepła w budynku szkoły.

Uczniowie i studenci – kiedy zwolnieni ze składek

Ze zwolnienia z obowiązku ubezpieczeń społecznych korzystają uczniowie lub studenci kierowani na staże. Dowiedz się więcej.

Kwalifikacja zakupu zestawu do terapii sensorycznej

Pytanie: Szkoła w ramach posiadanych środków budżetowych chce zakupić zestaw do terapii sensorycznej za ok. 20.000 zł. Z jakiego paragrafu pokryć ten wydatek?

Koszty na przełomie roku 2022/2023

Koszty i przychody na przełomie roku w jednostkach sektora budżetowego, w tym w szkołach powinny być ujmowane zgodnie z nadrzędnymi zasadami rachunkowości, z uwzględnieniem szczególnych zasad rachunkowości. Za artykułu dowiesz się m.in., jakie to zasady oraz jak ewidencjonować koszty na przełomie roku.

Jak oszacować wartość artykułów spożywczych w przetargu na dostawcę

Pytanie: Stołówka szkolna na zakup żywności ma w budżecie przeznaczoną kwotę: 285.000 zł. W przetargu dzielimy zamówienie na kilka pakietów, np. nabiał i mięso osobno. Czy szkoła musi ogłosić przetarg, jeśli poszczególny pakiet nie przekracza kwoty, która jest objęta przetargiem?

Brak chętnych w przetargu – co dalej?

Pytanie: Szkoła ogłosiła przetarg w trybie podstawowym na zakup i dostawę żywności do stołówki. Lokalni dostawcy nie są zainteresowaniu udziałem w przetargu i istnieje realne zagrożenie, że wykonawca nie zostanie wyłoniony. Co w takiej sytuacji?