Zakup podręczników – czy konieczny jest przetarg

Do zamówień, z przyznanej szkole dotacji celowej, podręczników szkolnych, materiałów ćwiczeniowych i edukacyjnych o wartości nieprzekraczającej równowartości 214.000 euro nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych (§ 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z 16 grudnia 2019 r.).

Z orzecznictwa sądów: Jakie skutki w VAT ma wydawanie duplikatów legitymacji

Przed WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 544/19) toczył się spór o konieczności – lub jej brak – opodatkowania VAT wydawania przez placówki oświatowe w imieniu gminy duplikatów legitymacji uczniowskich oraz świadectw. W toku postępowania sąd przyznał rację skarżącej, wskazując, że czynności w postaci wydawania duplikatów legitymacji oraz świadectw szkolnych wykonuje w ramach zadań własnych jako organ władzy publicznej, a zadania te są wykonywane w reżimie publicznoprawnym, gdzie gmina nie występuje jako przedsiębiorca. Opłata pobierana przez placówki oświatowe w imieniu gminy za wydanie duplikatów legitymacji uczniowskich oraz świadectw nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Samodzielne wprowadzenie zmian przez dyrektora w planie finansowym szkoły

Czy w sytuacji gdy organ samorządu nie udzielił pisemnego upoważnienia kierownikom samorządowych jednostek organizacyjnych, dyrektor szkoły ma możliwość dokonywania zmian w planie finansowym szkoły w ciągu roku w rozdziale w ramach grup, tzn. między paragrafami płacowymi lub miedzy paragrafami rzeczowymi?

Płatne posiłki w stołówce szkolnej – czy konieczna jest kasa fiskalna

Szkoła jako jednostka budżetowa ma stołówkę szkolną, w której sprzedaje obiady dla uczniów i kadry pedagogicznej. Szkoła ta nie musi jednak posiadać kasy fiskalnej.

Pokrywanie z dotacji wydatków na szkolny monitoring

Z dotacji oświatowej można pokryć wydatki związane z zakupem i montażem monitoringu w salach szkolnych czy przedszkolnych oraz w ogrodzie.

Odliczenie podatku VAT przy nabywaniu energii i wody

Przy szkole podstawowej rozpoczęła się budowa hali sportowej. Szkoła planuje obciążać fakturą wykonawcę za zużytą energię, wodę, gaz na podstawie stanów licznika. W tej sytuacji macierzysta dla szkoły jednostka samorządu terytorialnego jest uprawniona do odliczania VAT przy nabywaniu odsprzedawanej energii, wody oraz gazu.

Nowa interpretacja ogólna MF dotycząca czynności wykonywanych przez żłobki, przedszkola i szkoły

Według interpretacji ogólnej MF z 10 czerwca 2020 r. nie podlegają opodatkowaniu opłaty za pobyt w żłobku i przedszkolu, a także wyżywienie dzieci w tych placówkach, uczniów i pedagogów w szkołach. Co miesiąc sporządzam cząstkowe deklaracje VAT. Do tej pory wszystko wykazywałam jako ZW. Czy interpretacja ta nakazuje w ogóle nie wykazywać tych czynności? Czy można je wykazywać, np. do końca roku szkolnego, a od września dopiero to zmienić?

Jaki dodatek za warunki pracy dla pomocy nauczyciela?

Pomoc nauczyciela, nawet jeśli pracuje w grupie, w której są dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, nie ma prawa do dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy, ponieważ taki dodatek przysługuje wyłącznie nauczycielom.

Inwentaryzacja w placówce oświatowej krok po kroku

Jak co roku, osoby zarządzające placówką oświatową muszą przeprowadzić inwentaryzacje – obowiązek ten wynika z ustawy o rachunkowości. Dotyczy wszystkich składników majątkowych: rzeczowych, środków pieniężnych oraz pozostałych aktywów i pasywów. Inwentaryzacja ma za zadanie ustalić i zweryfikować stan składników majątkowych znajdujących się w posiadaniu jednostki oświatowej. W procesie inwentaryzacji należy zwrócić przede wszystkim uwagę na odpowiedni dobór metody inwentaryzacji do danego składnika majątku, terminy przeprowadzania inwentaryzacji oraz prawidłowe sporządzenie dokumentacji. Warto przeczytać, które działania i w jakich terminach podjąć oraz jakie są najczęstsze błędy, by uniknąć ich w swojej placówce.