Zakup środków ochrony po ponownym otwarciu przedszkoli

Środki niezbędne do ponownego otwarcia i funkcjonowania przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, takie jak rękawiczki, maseczki ochronne, fartuchy, termometry czy płyny dezynfekujące należy zakupić i rozliczyć z dotacji oświatowej.

Ulga w opłacaniu składek ZUS dla jednostek oświatowych

Placówki oświatowe będące jednostkami budżetowymi, czyli m.in. szkoły i przedszkola publiczne, mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania 50% składek ZUS w oparciu o zapisy tarczy antykryzysowej.

Rozliczanie wydatków na kształcenie specjalne w praktyce

Środki naliczane dodatkowymi wagami np. na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych powinny być wykorzystane na pokrycie wydatków związanych ze specjalnymi potrzebami uczniów niepełnosprawnych i odrębnie rozliczone. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.

Przedłużenie terminów składania sprawozdań również w jednostkach oświatowych

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji przez jednostki obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych wynikających z przepisów ustaw i aktów wykonawczych – w związku z COVID-19 – przesunięto terminy wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.

Można znów ogłaszać i przeprowadzać konkursy na dyrektorów szkół i przedszkoli

Z dniem 29 kwietnia 2020 r. uchylony został przepis § 11h ust. 1 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r., który uniemożliwiał ogłaszanie i przeprowadzania konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych, których czasowo ograniczono funkcjonowanie. Oznacza to, że można już ogłaszać i przeprowadzać konkursy na dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Można także przedłużyć obecne kadencje.

Zakup laptopów do zdalnego nauczania bez zwolnienia z VAT

Gmina, która zakupiła dla uczniów laptopy do zdalnego nauczania, nie może skorzystać z odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego sprzętu. Będą one bowiem wykorzystane do wykonywania przez gminę czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (nieodpłatnie świadczonych usług przez samorządowe jednostki oświatowe), a więc nieuprawniających do odliczania VAT.

Wynagrodzenie nauczyciela, który po postoju wraca do pracy

Nauczycielowi, który z góry otrzymał wynagrodzenie postojowe za maj, a od 6 maja wrócił do pracy, należy przeliczyć wynagrodzenie od 6 maja i dokonać wyrównania – sprawdź na przykładzie, jak to zrobić.

Wliczenie do dochodu (ZFŚS) dorosłego, niepracującego dziecka

Skoro świadczenia z ZFŚS są przyznawane przede wszystkim jako wsparcie dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji socjalnej (rodzinnej, bytowej, materialnej), by właściwie określić tę sytuację, należy – przyjmując jako kryterium badania sytuacji osoby uprawnionej do ZFŚS dochód na osobę w rodzinie – uwzględnić także dorosłe, niepracujące dzieci będące na utrzymaniu rodziców.

W okresie epidemii praca bez badań okresowych

W okresie epidemii zawieszony został obowiązek wykonywania badań okresowych. Natomiast badania, które straciły ważność po 7 marca 2020 r., pozostają aktualne nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.