Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda uregulowania sytuacji prawnej pracowników zatrudnionych jako asystenci nauczyciela

Status asystentów nauczycieli jest niejasny, a ministerstwo pracy odmówiło dodania ich do listy stanowisk niepedagogicznych w szkołach. W takim stanie prawnym asystent nauczyciela pozbawiony jest prawa do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. ZNP szuka pomocy u Premier Ewy Kopacz.

Zdaniem RIO konto 740 może być stosowane wyłącznie w jednostkach oświatowych, w których funkcjonuje wydzielony rachunek dochodów

Konta księgowe stosowane przez jednostkę oświatową, w tym ich nazwy i opisy, powinny ściśle odzwierciedlać zdarzenia gospodarcze występujące w placówce. Jeżeli zatem w szkole nie utworzono wydzielonego rachunku, nie ma potrzeby stosowania konta 740 „Dotacje i środki na inwestycje” – twierdzi białostocka RIO.

Wynagrodzenie dyrektora niepublicznej poradni sfinansowane z dotacji samorządowej jest zwolnione z podatku dochodowego

Część dotacji z samorządu przeznaczona na wynagrodzenie dyrektora niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej organu prowadzącego. Jest jednak w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT.

Wydatki na prace mające na celu wykonanie nowego wyjścia na potrzeby 6-latków należy księgować jako ulepszenie całego budynku szkoły

Pytanie: W szkole podstawowej zaistniała potrzeba wyodrębnienia osobnego wejścia do budynku dla 6-latków. W tym celu jednostka poniosła wydatki na dokumentację kosztorysową – 3.400 zł oraz na roboty budowlane – 9.000 zł. Jak zaksięgować związane z tym operacje gospodarcze?

Przed organizacją imprezy integracyjnej warto wystąpić o interpretację

Organizując imprezę integracyjną dla pracowników nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Przedstawiciele jednostek, którzy chcą uzyskać potwierdzenie poprawności takiego działania, wnioskując o interpretację podatkową mogą powoływać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Gmina nie może pokrywać z dotacji podmiotowej kosztów dowozu dzieci zorganizowanego przez osobę fizyczną prowadzącą szkołę

Obowiązek zapewnienia dowozu dzieci do szkoły należy do jednostki samorządu terytorialnego – niezależnie od tego, kto jest organem prowadzącym placówkę. Jego realizacji nie można zlecić osobie fizycznej prowadzącej szkołę. Tym bardziej wydatki na ten cel nie mogą być finansowane z dotacji.

Opłaty za posiłki dla dzieci stanowią dochody budżetowe związane bezpośrednio z podstawową działalnością przedszkola

Pytanie: Przedszkole będące samorządową jednostką budżetową pobiera opłaty za pobyt oraz wyżywienie, księguje je przy użyciu zapisu 221/720. Audytor wewnętrzny wskazał że, taki sposób ewidencji jest błędny w stosunku do opłat za wyżywienie, twierdząc, że prowadzenie stołówki nie jest obligatoryjne i – co za tym idzie – nie jest związane z podstawową działalnością jednostki. Opłaty tego rodzaju powinny być traktowane jako przychody ze sprzedaży produktów. Czy argumentacja audytora jest słuszna?