Zwrot kaucji dzierżawcy nie powinien być ujmowany w jednostce jako wydatek

Pytanie: Jednostka budżetowa przekazała spółce kaucję za należyte wykonanie umowy dzierżawy. Jak poprawnie zaksięgować związane z tym zdarzenia? Który paragraf wydatkowy zastosować w takim przypadku?

Zmiany w treści statutu jednostki oświatowej można wprowadzić jedynie w formie uchwały rady szkoły lub rady pedagogicznej

Pytanie: Uchwałą rady pedagogicznej zostały wprowadzone zmiany do statutu szkoły. Statut jednostki opracowano wcześniej w formie zarządzenia dyrektora. Czy modyfikując statut, również należy zastosować formę zarządzenia?

Z dotacji na szkoły niepubliczne nie można finansować wydatków na biuro rachunkowe oraz reklamę i promocję

Wydatki związane z obsługą księgową nieponoszone są na realizację zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w związku z czym nie mogą być finansowane z dotacji samorządowej. Podobnie jest z kosztami promocji i reklamy - nie mają one związku z procesem kształcenia, lecz służą powiększeniu zysku organu prowadzącego.

Wznowiono prace nad nową Kartą Nauczyciela

Urlop zdrowotny po 15 latach nieprzerwanej pracy w szkole, odstąpienie od obowiązku rejestrowania innych czynności niż zajęcia z uczniami, pozostawienie komisji awansowych i dyscyplinarnych przy dotychczas właściwych organach - po ponad 10 miesiącach ciszy w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela, resort edukacji odpowiedział na uwagi zgłoszone w czasie konsultacji.

Szkoły nie mogą zostać uznane za podatników CIT, jeżeli nie posiadają wyraźnie wyodrębnionego majątku

Jednostki niepubliczne tworzone na podstawie ustawy o systemie oświaty nie mają wyodrębnionej osobowości prawnej, lecz korzystają z podmiotowości podmiotu założycielskiego. Nie można więc uznać ich za samodzielnych podatników podatku dochodowego.

Szkoła, w której nauczyciel etat nie musi prowadzić dla niego pełnej dokumentacji kadrowej

Pytanie: Nauczycielka od września uzupełnia etat w drugiej szkole. Jakie dokumenty kadrowe powinny być gromadzone w tej placówce? Czy dla takiej pracownicy trzeba założyć akta osobowe?

Szkoła nie musi przekazywać wszystkich danych osobie wnioskującej o udostępnienie informacji publicznych

Pytanie: Jednostka oświatowa jako podmiot wykonujący zadania publiczne ma obowiązek udostępniania każdemu zainteresowanemu wszelkich informacji o sprawach publicznych związanych z jej działalnością. Często wnioski o udzielenie informacji publicznej obejmują także żądanie udostępnienia danych tzw. wrażliwych, które dotyczą konkretnych osób. W takich przypadkach należy wydzielić poszczególne żądania i w części chronionej odmówić udostępnienia danych.

Sposób rozliczenia VAT w procedurze odwrotnego obciążenia zależy od tego, czy nabyte towary są związane ze sprzedażą opodatkowaną

Pytanie: Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy będący podatnikiem VAT otrzymał fakturę za zakup kątowników. Ich nabycie podlega procedurze odwrotnego obciążenia VAT. Jak poprawnie rozliczyć taki dokument?

Sposób odnotowywania wyjść prywatnych zależy od regulacji wewnętrznych

Pytanie: Pracownik administracji pracuje od godz. 8.00 do 16.00 i tak podpisuje listę obecności. W trakcie dnia pracy dowiedział się, że musi pilnie wyjść na 2 godziny w celu załatwienia spraw prywatnych, na co dostał zgodę od swojego przełożonego. Swoje wyjście odrobi do końca tygodnia. Czy należy poprawić godziny pracy na liście obecności, czy tylko zapisać godziny wyjścia w książce wyjść?

RIO: Podstawą naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych są wydatki bieżące wykonane, a nie tylko planowane

Przy naliczaniu dotacji dla przedszkoli niepublicznych ustawa o systemie oświaty nakazuje brać pod uwagę „ustalone” w budżecie danej gminy wydatki bieżące ponoszone w przedszkolach publicznych. Samorządy nie mogą jednak brać pod uwagę wyłącznie kwot planowanych, pomijając przy tym wydatki realnie poniesione.