Szkoły korzystające z grantów powinny wypełniać formularz Rb-27ZZ

Jednostki oświatowe realizujące zadania zlecone powinny wykazać związane w tym kwoty w sprawozdawczości budżetowej. Środki uzyskane np. w ramach grantów otrzymanych z kuratorium lub też z ministerstw muszą zostać wykazane w sprawozdaniu Rb-27ZZ.

Szkoła nie musi refundować zakupu okularów nauczycielowi, który wystąpi o skierowanie na dodatkowe badania lekarskie

Pytanie: Nauczyciel informatyki ma ważne badania okresowe do maja 2015 roku. Zwrócił się jednak do dyrektora szkoły z prośbą o dodatkowe skierowanie, gdyż jego zdaniem pogorszył mu się wzrok. Co takim przypadku powinien zrobić pracodawca? Czy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów na zakup okularów?

Sposób ewidencji kosztów wymiany akumulatora zależy od postanowień kierownika podjętych na etapie zaciągania zobowiązania

Pytanie: Jednostka otrzymała od warsztatu samochodowego fakturę za wymianę akumulatora. Do dokumentu została podpięta gwarancja. W jaki sposób rozliczyć takie zdarzenie?

Rozliczając sumy gromadzone w ramach kas pożyczkowych, szkoły nie stosują szczególnych zasad rachunkowości

Pytanie: W szkole utworzono kasę zapomogowo-pożyczkową. W jaki sposób księgować operacje dotyczące wypłat oraz wypłat tego rodzaju kwot?

Rozliczając inwestycję polegającą na zakupie komputerów dla szkoły, gmina powinna brać pod uwagę wartość pojedynczego elementu

Pytanie: Samorząd zamierza nabyć do szkolnej pracowni informatycznej sprzęt składający się z komputerów, drukarek oraz projektorów. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 40.000 zł, natomiast pojedynczego komputera ok. 2.000 zł. Jak poprawnie ująć taki wydatek w klasyfikacji budżetowej? Czy będzie to zakup inwestycyjny, czy może bieżący?

Roczne odroczenie obowiązku szkolnego może nastąpić także na podstawie orzeczenia psychologa prowadzącego poradnię niepubliczną

Pytanie: Rodzic przedstawił w szkole zaświadczenie od psychologa z niepublicznej poradni psychologicznej. Czy dyrektor ma prawo odroczyć obowiązek szkolny ucznia na podstawie takiego dokumentu?

Realizując kontrolę zarządczą, placówki nie muszą tworzyć nowej dokumentacji

Ustawa o finansach publicznych nakłada na jednostki publiczne obowiązek skutecznego i efektywnego działania, z zachowaniem zasady ochrony zasobów. Wszystko to wpisuje się w system kontroli zarządczej. Oficjalne procedury w tym zakresie opracowane zostały dla jednostek państwowych, jednak swobodnie mogą być stosowane przez instytucje samorządowe, w tym jednostki oświatowe i wychowawcze.

Organy państwowe nie są zgodne co do możliwości potrącania kwot wypłacanych z funduszu socjalnego

Jednym z uprawnień komornika jest zajęcie wynagrodzenia pracownika na poczet spłaty jego zadłużenia. Informuje on wówczas pracodawcę o konieczności przekazania części wypłaty na podstawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Dla przedstawicielki komórek finansowo-kadrowych dużym kłopotem jest sytuacja, w której komornik żąda zamrożenia wypłat świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sprawę komplikuje dodatkowo niejednolite stanowisko organów państwowych.

Od września 2014 roku będą obowiązywały nowe druki legitymacji, świadectw ukończenia szkoły oraz dojrzałości

Resort edukacji planuje zmianę wzorów niektórych druków szkolnych - w tym legitymacji uczniowskiej. Od września 2014 roku ma się na nim znaleźć informacja o numerze PESEL ucznia. Ma to ułatwić stwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w systemie e-WUŚ.

Od kwietnia 2014 roku sprzedaż auta służbowego używanego w jednostce należy opodatkowywać podatkiem od towarów i usług

Resort finansów znowelizował rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Nowe przepisy likwidują preferencje przy sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem. Nowela weszła w życie 1 kwietnia 2014 r.