Zajęcie egzekucyjne pensji pracownika – jak ustalić kwotę wolną od potrąceń
Pytanie: Do placówki wpłynęło zawiadomienie z urzędu skarbowego o zajęciu wynagrodzenia za pracę jednej z nauczycielek. Księgowa dostała zalecenie potrącenia na podstawie art. 72 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Czy w tej sytuacji należy kwotę wolną od potrąceń ustalić łącznie z dodatkiem wiejskim? Czy w przypadku świadczeń wypłacanych z ZFSS należy dokonać potrącenia?
Kiedy wymagane są zapytania ofertowe przy szkolnych zakupach?
Pytanie: Szkoła co kilka miesięcy kupuje większą ilość środków czystości i artykułów chemicznych, m.in. do generalnego sprzątania szkoły w czasie ferii letnich lub zimowych. Czy zakup w wysokości ok. 1.000 zł powinien być poprzedzony wysłaniem zapytań ofertowych, czy też można dokonać zakupu bezpośrednio u danego sprzedawcy? Zakupy w jakich kwotach wymagają zapytań ofertowych?
Jak dokumentować ustne zapytania ofertowe
Pytanie: Czy w myśl ustawy o zamówieniach publicznych, potwierdzeniem zapytania ofertowego może być notatka służbowa sporządzona z zapytań złożonych drogą telefoniczną lub zapytań skierowanych bezpośrednio w sklepie do sprzedawcy?
GOPS, szkoła czy gmina – kto organizuje przetargi na żywienie w szkole
Pytanie: Jako szkoła do tej pory robiliśmy postępowanie na usługi cateringowe. Od września 2023 r. dyrektorzy szkół mają zapewnić jeden gorący posiłek w szkole. Do wyżywienia w szkołach kwalifikują się nie tylko dzieci z decyzją, ale również te, które prywatnie chciałyby skorzystać z cateringu. Kto powinien być w takiej sytuacji zamawiającym? Obsługę finansową szkół prowadzi gmina – może to, ona powinna przejąć postępowanie? GOPS jest jednostką organizacyjną gminy tak samo jak szkoły?
Zasady ewidencji środków europejskich
Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. wraz z rozwiązaniami określonymi w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zawierają konta księgowe służące do ewidencji i rozliczenia wydatków budżetu środków europejskich, płatności, planu i zaangażowania wydatków środków europejskich. Sprawdź, jakie zastosowanie mają poszczególne konta.
Wypłata zawyżonego wynagrodzenia – co dalej
Pytanie: Nauczyciel od 1 września 2022 r. ma błędnie wypłacane wynagrodzenie. Czy pracodawca ma prawo np. potrącić kolejne wynagrodzenie za zgodą tego nauczyciela o przeliczoną kwotę nadpłaty?
Gospodarka magazynowa w szkole
W jednostkach oświatowych, w których funkcjonują kuchnie i stołówki powinno być wydzielone miejsce składowania materiałów, czyli artykułów potrzebnych do sporządzania posiłków. W przypadku składowania materiałów o specjalnych własnościach pomieszczenia przeznaczone do ich magazynowania muszą spełniać warunki wymagane przepisami prawa. Dotyczy to szczególnie środków chemicznych, łatwopalnych i żrących oraz żywności. Sprawdzamy, jak powinna wyglądać gospodarka magazynowa w szkole w 2023 roku.
Nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy
Od 1 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. Będą one obowiązywać do 31 marca 2024 r. Poznaj szczegóły nowych stawek.
Faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r.
Ministerstwo Finansów po przeprowadzonych konsultacjach publicznych projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania proponuje przesunięcie wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich. Dowiedz się więcej.