O formie przekazywania sprawozdania Rb-34S decyduje organ nadrzędny
Do wykazania przez jednostki oświatowe dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku oraz sposobu ich wydatkowania służy sprawozdanie Rb-34S. Dotychczas szkoły czy placówki wychowawcze sporządzały je jako formularze półroczne i roczne. Po nowelizacji przepisów dotyczących sprawozdawczości należy je przekazywać co kwartał.
Nowe sprawozdania Rb-28S nadal mogą być opracowywane przez samorządowe jednostki oświatowe w formie papierowej
Od początku 2014 roku formularze Rb-28S składane są jako dokument elektroniczny. Jest to wynikiem zmian wprowadzonych przez ministra finansów do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie samorządów. Jednostki oświatowe opracowują miesięczne sprawozdania w formie określonej przez zarząd.
Niezapłacone odsetki należy wykazać w sprawozdaniu Rb-27S jako należności
Pytanie: Gminna jednostka oświatowa sporządza sprawozdanie Rb-27S. Jak poprawnie wykazać w nim odsetki od nieterminowych płatności? Czy należy ujmować je jako należności?
Jest szansa na dodatkowe świadczenia z tytułu uciążliwych warunków pracy w placówkach wychowawczych
Wprowadzenie dodatku dla osób uczących dzieci w jednostkach opiekuńczych oraz uregulowanie zasad przyznawania środków na fundusz socjalny emerytowanym nauczycielom tych placówek - to główne problemy, z jakimi zgłosił się Związek Nauczycielstwa Polskiego do resortu pracy.
Ewidencja środków wpływających na wydzielony rachunek jednostki oświatowej zależy od ich związku z działalnością statutową
Pytanie: Szkoła podstawowa utworzyła wydzielony rachunek dochodów, na którym zgodnie z uchwałą rady miejskiej gromadzi dochody pochodzące m.in. z:wpływów z organizacji imprez sportowych i okolicznościowych, sprzedaży składników majątkowych, wydania duplikatów świadectw, wynagrodzenia płatnika. Na których kontach i paragrafach rozliczyć tego rodzaju wpływy?
Część kosztów programu Comenius finansowana ze środków europejskich nie ma charakteru strukturalnego
Pytanie: Jednostka poniosła wydatki w ramach programu Comenius. W klasyfikacji budżetowej ujmowane są z czwartą cyfrą 1. Czy należy je zakwalifikować jako wydatki strukturalne?
Błędny przelew środków do jednostki nadrzędnej należy ująć w księgach rachunkowych, stosując symbol 4990
Pytanie: Na konto dochodów jednostki oświatowej wpłynęły środki za wydanie duplikatu świadectwa. Pomyłkowo z konta wydatków przekazano otrzymaną kwotę do jednostki nadrzędnej (należało przekazać je z konta dochodów). Jak rozwiązać tę sytuację? Jak powinno przebiegać księgowanie?
Pierwsza rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wpłacana do końca maja, musi być przekazana w pełnej wysokości
Osoby zajmujące się w jednostkach oświatowych lub wychowawczych naliczaniem odpisów na fundusz socjalny muszą pamiętać o obowiązku ratalnego wpłacenia wyodrębnionych kwot na rachunek ZFŚS. Cały odpis na dany rok kalendarzowy powinien zostać przekazany do 30 września tego roku. Pierwszą część - wynoszącą co najmniej 75% równowartości całego odpisu - jednostki muszą jednak uregulować do końca maja.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3