Jeden wychowawca w świetlicy może zajmować się maksymalnie 25 uczniami

Pytanie: W zespole złożonym z przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum ponad 100 dzieci korzysta ze świetlicy. Organ prowadzący przewidział na opiekę nad dziećmi jeden etat. Czy zatrudnienie jednego wychowawcy jest w tym przypadku zgodne z przepisami?

Uczeń, który pobrał stypendium szkolne na podstawie fałszywych danych, powinien zwrócić należność wraz z odsetkami

Kwota zwróconego stypendium szkolnego, które zostało nienależnie pobrane przez ucznia, stanowi niepodatkową należność budżetową o charakterze publicznoprawnym. W takim przypadku po wydaniu decyzji o zwrocie należności należy naliczyć odsetki - twierdzą przedstawiciele białostockiej izby obrachunkowej.

Podmioty będące jednostkami budżetowymi stan gotówki wykazują w formularzu Rb-N w kolumnie właściwej dla grupy III

Pytanie: Placówka otrzymała od osoby fizycznej darowiznę w postaci gotówki. W jaki sposób wykazać stan w kasie w sprawozdaniach Rb-N i Rb-UN? Do tej pory jednostka rozliczała się wyłącznie przelewami.

Ustalając wymiar urlopu uzupełniającego, należy uwzględnić to, czy nauczyciel wykorzystał urlop wychowawczy w czasie ferii

Pytanie: Nauczycielka przebywała na  rocznym urlopie zdrowotnym, który zakończył się 12 lutego 2013 r. Następnie od 13 lutego 2013 r. korzystała ze zwolnienia lekarskiego (choroba  w czasie ciąży). Pod koniec sierpnia 2013 roku urodziła  dziecko. Ile  urlopu wypoczynkowego  będzie przysługiwało nauczycielce po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, a więc po 25 sierpnia 2014 r.? Czy za okres choroby należy się urlop?

Prawo nie ogranicza czasu kontroli wykorzystania dotacji otrzymanej przez niepubliczną jednostkę oświatową

Pytanie: Przedstawiciele starostwa powiatowego rozpoczęli kontrolę wykorzystania dotacji udzielonej szkole niepublicznej. Jak długo może trwać taka procedura?

Niedobory zawinione pokryte przez pracownika należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych

Pytanie: Jednostka oświatowa jako pracodawca postanowiła obciążyć pracownika kosztami niedoboru materiałów w użytku. Jak poprawnie ująć tego rodzaju zdarzenie w księgach rachunkowych? Jak księgować pokrycie niedoboru w środkach trwałych całkowicie umorzonych?

Dokumentacja rachunkowa prowadzona przez zespoły ekonomiczne musi być wyraźnie wydzielona dla każdej z obsługiwanych szkół

Zorganizowanie wspólnej obsługi finansowo-księgowej jednostek oświatowych nie zwalnia dyrektorów obsługiwanych placówek z obowiązku opracowania i stosowania osobnej polityki rachunkowości. Takie wnioski płyną z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

Wynagrodzenie dyrektora z dotacji przeznaczonej na prowadzenie publicznej szkoły jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych

Kwota otrzymana przez osobę fizyczną z tytułu prowadzenia publicznej szkoły lub przedszkola na podstawie umowy z gminą jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z pokryciem jej z dotacji samorządowej korzysta jednak ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy powoduje rozwiązanie umowy, z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Pytanie: Pracownicy niepedagogiczni otrzymali wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru czasu pracy. W ustawowym czasie złożyli oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy jako rozwiązanie stosunku pracy? Czy w świadectwie w informacjach uzupełniających należy podać podstawę prawną wypłaconej odprawy?

Placówki wykazujące wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego, muszą złożyć nowe sprawozdanie budżetowe

Na jednostki oświatowe oraz wychowawcze, w stosunku do których organ nadrzędny ustalił plan wydatków niewygasających, nałożono nowy obowiązek sprawozdawczy. Pierwsze kwartalne sprawozdanie Rb-28NWS kierownicy muszą złożyć zarządom do 10 kwietnia.